Rodzaje wentylacji mechanicznej

Właściwa wentylacja w budynku ma znaczenie dla zdrowia i komfortu przebywających w nim osób. Zwłaszcza, że dzisiaj spędzamy dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Wyróżnia się kilka typów wentylacji, mającej na celu wymianę zużytego powietrza z wewnątrz na świeże powietrze z zewnątrz. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna, polegająca na wymuszonym przepływie powietrza. Jakie są rodzaje takiej wentylacji?

wentylacja-mechaniczna

Charakterystyka wentylacji mechanicznej

Wentylację mechaniczną stosujemy z racji ograniczonego działania wentylacji naturalnej, która w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Wentylacja mechaniczna jest typem wentylacji wymuszonej, ponieważ wymiana powietrza następuje na skutek działania urządzenia wentylacyjnego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu, mamy możliwość dowolnej kontroli i sterowania systemem wentylacji – to największa zaleta takiej instalacji. Wentylacja mechaniczna w skuteczny sposób zapewnia świeże powietrze. Jakie są jej rodzaje?

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Zacznijmy od wentylacji mechanicznej wywiewnej. W jej przypadku dopływ świeżego powietrza odbywa się samoczynnie, natomiast usuwanie zużytego powietrza następuje przez zastosowanie wentylatorów wyciągowych. Wentylatory zasysają powietrze i wydmuchują je na zewnątrz. Ten typ wentylacji nazywany jest również wentylacją wyciągową, a do wentylatorów wywiewnych zaliczają się m.in. okapy kuchenne czy wentylatory w łazienkach. Głównym miejscem zastosowania wentylacji nawiewnej są kuchnie, toalety, jak też laboratoria, ciemnie i garderoby. Jeśli powietrze może swobodnie dopływać do pomieszczenia, ten typ wentylacji może w prosty, ale efektywny sposób poprawiać jego jakość.
Wentylacja wywiewna nakłada konieczność otwierania okien lub stosowania nawiewników, przez co zimą może powodować duże straty ciepła. Nie można jej stosować w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia z otwartą komorą spalania albo z otwartym paleniskiem.

Wentylacja mechaniczna nawiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewna działa na odwrót. Instalacja zasysa powietrze z zewnątrz, a następnie tłoczy je do wentylowanych pomieszczeń. Nadmiar powietrze odpływa samoczynnie, przez okna, drzwi i nieszczelności. Zimą trzeba ogrzewać doprowadzane powietrze do temperatury pokojowej, aby zapobiec wychładzaniu pomieszczeń. Służy temu nagrzewnica powietrza, którą podłączamy do źródeł energii.

Ten system wentylacji doskonale sprawdza się w biurach, sklepach, warsztatach czy halach wystawowych – wszędzie tam, gdzie wtłoczone powietrze może w łatwy sposób ujść przez różne otwory na zewnątrz. Wymaga zastosowania filtru powietrza, aby uniknąć wprowadzania zanieczyszczeń – dodaje nasz ekspert z firmy MIR Energia z Wrocławia.

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna

Przy dużych pomieszczeniach warto rozważyć rozwiązanie, jakim jest wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna. Taka instalacja stosownie do potrzeb wytwarza nad- lub podciśnienie i zapewnia odpowiednią ilość powietrza nawiewanego oraz wywiewanego z pomieszczeń. Ten typ wentylacji doskonale sprawdza się w teatrach, kinach, restauracjach itp. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem w tym zakresie jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przyjrzyjmy mu się bliżej!

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna z odzyskiem ciepła

Ten rodzaj wentylacji mechanicznej pozwala na odzyskanie ciepła z wentylowanego powietrza. Jak to działa? Powietrze jest pobierane z zewnątrz przez tzw. czerpnię, a usuwane przez wyrzutnię. Za odzyskiwanie ciepła odpowiada tzw. rekuperator, który ogrzewa powietrza zasysane przez czerpnię, a następnie nawiewa je do pomieszczeń. Czerpnię należy umieścić po północnej stronie budynku, z dala od kominów i wyrzutni zużytego powietrza, jak też kanalizacji i ruchliwej ulicy. Wyrzutnię z kolei najczęściej montuje się na dachu lub ścianie szczytowej.
Zaletą tego systemu są niższe koszty związane z ogrzewaniem powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Powietrze można nie tylko nagrzewać, ale również chłodzić i filtrować. Wyższy koszt wynagradzają zalety tego rozwiązania:

  • większy komfort użytkowania budynku,
  • oszczędność energii,
  • ochrona środowiska naturalnego.

 

Dzięki skutecznej wentylacji mechanicznej można zapewnić sobie w domu ciągłą obecność świeżego powietrza, bez konieczności ciągłego przewietrzania pomieszczeń. Decydując się na wentylację z odzyskiwaniem ciepła, poza komfortem życia odczujemy również znaczną redukcję kosztów ogrzewania. To korzyść nie do przecenienia!

śr. ocena 5 / głosów 5