Przemysłowe znaczenie konstrukcji stalowych

Stal to współcześnie jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w branży budowlanej. Szczególnie dobrze jego znaczenie widać w przypadku budownictwa przemysłowego, które w znacznej mierze opiera się na wykorzystaniu prefabrykowanych konstrukcji stalowych. Jakie są zalety tej technologii i dlaczego w praktyce wyparła ona z rynku bardziej tradycyjne rozwiązania? Charakterystyka przemysłowych konstrukcji stalowych Konstrukcje stalowe znajdują szerokie […]

konstrukcje stalowe

Stal to współcześnie jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w branży budowlanej. Szczególnie dobrze jego znaczenie widać w przypadku budownictwa przemysłowego, które w znacznej mierze opiera się na wykorzystaniu prefabrykowanych konstrukcji stalowych. Jakie są zalety tej technologii i dlaczego w praktyce wyparła ona z rynku bardziej tradycyjne rozwiązania?

Charakterystyka przemysłowych konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Na ich podstawie buduje się wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne i przetwórcze (np. huty), magazyny, obiekty wchodzące w skład infrastruktury energetycznej. Wynika to między innymi z unikatowych właściwości stali, które dają jej istotną przewagę nad innymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton.

– Stal posiada przede wszystkim bardzo korzystne parametry pod względem wytrzymałości mechanicznej – mówi przedstawiciel firmy Inter-TechWymienić tutaj należy między innymi wysoką wytrzymałość na rozciąganie, wysoką granicę plastyczności oraz sprężystość. To gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa wykonanych z nich obiektów. Do wykonywania konstrukcji przemysłowych używa się gatunków stali podatnych na działanie tlenu atmosferycznego, który normalnie prowadzi do korodowania elementów, na szczęście jednak można je zabezpieczyć stosując odpowiednie powłoki, najczęściej wykonywane metodą lakierowania proszkowego. Chociaż stal jest niepalna, to pod wpływem zbyt wysokich temperatur traci swoje właściwości, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie ich przy pomocy specjalnych powłok izolacyjnych, np. pod postacią farby ogniochronnej.

Konstrukcje stalowe to obiekty prefabrykowane, co oznacza, że wszystkie ich elementy wytwarzane są według projektu w specjalnych zakładach – następnie są one dostarczana na plac budowy, gdzie następuje ich montaż. Rozwiązanie to pozwala w znaczący sposób skrócić czas potrzebny do postawienia budynku.   

Łatwa modernizacja

Kolejnym ważnym plusem – z gospodarczego punktu widzenia – konstrukcji stalowych jest fakt, że nawet po postawieniu można je bardzo prosto zmodernizować, np. poprzez ich rozbudowanie. Jest to niezwykle istotne w sytuacji kiedy dany zakład rozwija się lub zmienia metodę produkcji. Co więcej – konstrukcję stalową można stosunkowo szybko i bez większych strat zdemontować, np. w sytuacji kiedy na danym terenie ma powstać inny obiekt lub w celu przeniesienia zakładu w innej miejsce. Ma to duże znaczenie również jeśli chodzi o kwestie ekologiczne. Chodzi o to, że konstrukcje stalowe nadają się do pełnego recyklingu.

śr. ocena 0 / głosów 0