Jak przechowywać zaległe towary? Charakterystyka magazynowania

Efektywne przechowywanie towarów w magazynie jest kluczowe dla całego procesu logistycznego. Wydajne i uporządkowania magazynowanie oznacza kontrolę nad dostępnymi środkami i oczywiście zysk dla przedsiębiorstwa.

Czym jest magazynowanie?

Magazynowanie to zarządzanie zapasami oraz – w szerszym rozumieniu – przypływami i odpływami towarów w przedsiębiorstwie. W hali magazynowej zawsze wiele się dzieje: ma miejsce rozładunek i załadunek towarów, w ruchu są maszyny transportowe takie jak wózki paletowe i widłowe, towary przenoszone są też ręcznie przez obsługę magazynu. Celem tych wszystkich działań jest efektywne przechowywanie towarów, szczegółowe ewidencjonowanie produktów dostępnych na stanie oraz odpowiednio wczesne informowanie o brakach w zapasach.

Jak efektywnie przechowywać towary?

Optymalne rozmieszczenie towarów w magazynie oznacza takie ich ułożenie i zapewnienie możliwości przemieszczania, by jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Towary powinny mieć swoje stałe miejsca, tak by nie było problemu z ich znalezieniem. Najbliżej, czyli „pod ręką” powinny znajdować się produkty najcięższe i najczęściej wydawane. Obrót towarami powinien być chronologiczny – te, które najwcześniej trafiły do magazynu, powinny być również najszybciej wydawane. Z kolei produkty o intensywnej woni nie powinny sąsiadować z tymi, które mogą te zapachy szybko chłonąć. I wreszcie towary, które w punktach handlowych sąsiadują ze sobą podobnie powinny być ułożone w magazynie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dbając o odpowiednie przechowywanie towarów, nie możemy zapomnieć o takiej podstawowej rzeczy jak zapewnienie im właściwej temperatury i poziomu wilgotności, a w razie konieczności – również ich konserwacji. W tym celu w magazynach montowane są grzejniki, wentylatory, urządzenia chłodnicze. Magazyn powinien być również zabezpieczony przed działaniem różnego rodzaju szkodników. Co do samych hal magazynowych, nie warto oszczędzać na ich jakości i najlepiej zdecydować się na zakup hali od uznanego producenta, takiego jak np. firma LARGO HALE z Gdańska.