Proces produkcji pojemników metalowych – krok po kroku

Idealne do przechowywania lub przewożenia artykułów, które wymagają solidnej ochrony. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie lekkie. Dodatkowo duża nośność oraz możliwość ponownego wykorzystania – idealne rozwiązanie dla hal i magazynów. O czym mowa? O pojemnikach metalowych, których proces produkcji krok po kroku przedstawiamy w niniejszym artykule.

Pojemnik metalowy

Magazynowanie i transport różnego rodzaju produktów, zwłaszcza takich, które nie mogą zostać umieszczone bezpośrednio na paletach wymaga zastosowania odpowiednich pojemników. Materiały sypkie i małogabarytowe umieszczone w pełnych pojemnikach metalowych mogą być przenoszone za pomocą podnośnika widłowego lub suwnicy – wszystko dzięki ich specjalnej konstrukcji. Choć pojemniki różnią się w zależności od potrzeb i zastosowania (są wykonywane na indywidualne zamówienie) proces produkcji na każdym etapie wygląda podobnie – różni się jedynie detalami, na przykład dodaniem ruchomej burty lub pokrywy.

Pierwszy krok produkcji pojemników metalowych – nóżki

Większość pojemników wyposażonych jest w nóżki, które nie tylko oddzielają pojemnik od podłoża, ale również umożliwiają łatwiejsze podnoszenie. Bardzo łatwo wsunąć ramiona podnośnika lub wózka widłowego, aby przetransportować pojemnik w inne miejsce. Dodatkowo górna ich część wyposażona jest w otwór, w którym można umieścić hak do dźwignicy – transport i przenoszenie stają się wówczas jeszcze łatwiejsze. W zależności od całkowitej nośności pojemnika nóżki wykonuje się z blachy o grubości od 3 do 5 mm – i jest to pierwszy etap produkcji pojemników metalowych.

Wykonanie formatek na boki oraz dno

Kolejnym etapem jest przygotowanie formatek, które będą stanowiły dno oraz boki pojemnika. Wykonywane są z blachy, a w celu dodatkowego wzmocnienia mogą być również przetłaczane. Ponieważ pojemniki metalowe często wykorzystywane są do ciężkich gabarytowo przedmiotów (pojemniki produkowane przez PPHU Spójnia mają udźwig nawet do kilku ton!) muszą cechować się odpowiednią trwałością. Z tego względu materiał wykorzystywany do ich produkcji jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć lub promieniowanie UV.

Montaż pojemnika

Przedostatnim krokiem w produkcji pojemników metalowych jest montaż oraz sprawdzanie wymiarów. W zależności od specyfikacji pojemnik może posiadać na przykład obniżoną lub ruchomą burtę albo też ruchomą ścianę przednią, która umożliwi łatwiejszy załadunek lub wyładunek towarów. Może również posiadać uchwyty do przenoszenia, a także zamykaną pokrywę. Dodatkowo na spodzie mogą znaleźć się kanały dla wózka z obrotnicą: z dwóch lub z każdego boku. Jeśli wszystko jest w porządku – czas przejść do ostatniego etapu prac.

Ostatni etap produkcji – spawanie, szlifowanie i nakładanie powłoki ochronnej

Wszystkie elementy pojemnika metalowego zostają zespawane, a następnie zeszlifowane, w celu uzyskania ostatecznego kształtu. Ostatnim krokiem produkcji jest nakładanie powłoki ochronnej. W zależności od zamówienia może to być cynkowanie galwaniczne lub ogniowe, dzięki czemu pojemnik zyskuje właściwości antykorozyjne. Dodatkowo jest malowany na wybrany kolor, elektrostatycznie lub natryskowo. Tak przygotowany pojemnik metalowy jest gotowy do przechowywania najróżniejszych rodzajów materiałów w magazynach, halach, branży przemysłowej, transportowej i każdej innej, która potrzebuje solidnych, trwałych i wielorazowych pojemników ułatwiających składowanie i transport produktów.

śr. ocena 5 / głosów 1