Pojemniki do magazynowania i transportu towarów

Magazynowanie i transport towarów wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także zabezpieczeń. Pojemniki powinny spełniać szereg wymogów, dzięki którym korzystanie z nich będzie przebiegać w sposób prosty i sprawny. W żadnym wypadku nie mogą one utrudniać przewozu lub procesu magazynowania, bądź wpływać negatywnie na wartość towarów. Rodzaj pojemników należy dostosować także odpowiednio do branży oraz samego materiału.

pojemniki

Rodzaje pojemników do magazynowania i transportu towarów

Za pomocą odpowiednich opakowań możliwe jest przetransportowanie dużych ilości towarów z poszczególnych punktów – na przykład z magazynu do sklepu i odwrotnie. Wśród popularnych rodzajów pojemników do magazynowania znajdują się pojemniki siatkowe, mimo że ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na specyfikę wykonania. Ścianki w nich są wykonane ze sztywnej siatki, często o nieregularnych oczkach. Są lekkie, wygodne w transporcie, lecz ich zawartość nie może być mniejsza, niż średnica oczek, co nieco utrudnia zadanie. Posiadają też mniejszą wersję, czyli kosze siatkowe.

Znacznie lepszym wyborem do materiałów sypkich są blaszane pojemniki do magazynowania oraz skrzynie metalowe. Skrzynie dodatkowo zabezpieczają zawartość przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Oprócz tego wyróżnia się pojemniki magazynowe z tworzyw sztucznych. Są bardzo praktyczne i wygodne, a w dodatku lekkie. Gwarantują bezpieczne przechowywanie towarów różnej maści. Kosze lub pojemniki tego rodzaju są gwarancją właściwego podejścia do kwestii bezpieczeństwa towarów. Mogą być także wykorzystywane w innych miejscach kluczowych dla logistyki dóbr, jak na przykład magazyny i sklepy. 

Jakie funkcje powinny spełniać pojemniki do magazynowania i transportu?

Pojemniki techniczno – magazynowe służą do składowania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniem towarów. Powinny być trwałe, wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu. Oprócz tego mają zapewniać łatwą obsługę, aby korzystanie z nich było sprawne.

Tego typu materiały powinny także posiadać niewielką wagę, za czym stoi ich wykonanie. Popularnością cieszą się tworzywa sztuczne, takie jak na przykład polipropylen lub polietylen, zapewniające wysoką wytrzymałość. Produkty tego typu są trwałe, nie odkształcają się, są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości, co również ma istotne znaczenie – opowiada pracownik firmy MiM Mariusz Mańkowski, specjalizującej się w dystrybucji pojemników do transportu i magazynowania przeróżnych towarów, w tym ścieków, paliw oraz nieczystości.

Istotną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest możliwość składowania pojemników w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Dobrze więc, aby można było układać je jedno na drugim. Tego typu produkty dają możliwość tworzenia konstrukcji, które są stabilne, co ma znaczenie w pracach magazynowych.

W celu wyboru najlepszych pojemników dla własnego biznesu najrozsądniej jest rozeznać się w ofercie przodujących producentów. Tylko w ten sposób możliwe będzie znalezienie produktu, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom pracowników.

śr. ocena 0 / głosów 0