Płytki kontra gwoździe. Technologia łączenia konstrukcji drewnianych MiTek®

Płytki kolczaste MiTek® to nowoczesne elementy, pełniące funkcję łączników drewnianych konstrukcji nośnych. Umożliwiają szybki i stabilny montaż, jakiego nie zapewniłyby tradycyjne gwoździe, śruby oraz kleje.

konstrukcje drewniane

konstrukcje Prostota i ekonomiczność

Technologia MiTek® zrewolucjonizowała sposób myślenia o konstrukcjach drewnianych. Za sprawą prostych płytek kolczastych, możliwym stało się uzyskanie daleko idących oszczędności na kosztach produkcji dachów, sięgających nawet 40% w odniesieniu do metod tradycyjnych. Oszczędność wynika przede wszystkim z nowatorskiego systemu prefabrykacji elementów, optymalnego projektowania i znacznego skrócenia czasu montażu.

Jak właściwie przebiega produkcja? Wciskanie płytek w drewniane elementy konstrukcyjne odbywa się przy pomocy pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton), co sprzyja tworzeniu trwałych i mocnych połączeń.

Pozycjonowanie płytek na prasie jest bardzo proste. Pomocą służą specjalne plastikowe kształtki oraz system projekcji laserowej. Dzięki nim, po ustawieniu rogów płytek w pierwszym wiązarze, łączniki we wszystkich kolejnych wiązarach układa się niezwykle szybko i precyzyjnie – relacjonuje ekspert firmy Inter-Lers z Kłecka, wyspecjalizowanej w produkcji konstrukcji drewnianych z zastosowaniem systemu MiTek®.

Różnorodność i praktyczność

Mitek® Polska oferuje płytki różnych typów i wymiarów. Do wyboru mamy m.in. egzemplarze z blachy stalowej ocynkowanej o grubości od 1,00 do 2,00 mm i wysokości kolca od 8 do 20 mm. Konstrukcjom wymagającym wyjątkowej ochrony przeciwkorozyjnej, są dedykowane płytki ze stali nierdzewnej. A to wciąż nie wszystko.

W przypadku dużych wiązarów, które trudno transportować na plac budowy, istnieje możliwość zakupu płytek kolczasto-gwoździowanych, tzw. kombi. Jedna połowa takiej płytki jest wprasowywana w zakładzie, drugą zaś gwoździuje się na budowie. W ten sposób można połączyć dwa elementy wiązara. To rzecz, której nie moglibyśmy uzyskać przy pomocy zwykłych gwoździ – dodaje przedstawiciel Inter-Lers.

Uniwersalność i bezpieczeństwo

Łączniki MiTek® cechują się uniwersalnością, znajdując zastosowanie przy budynkach przeznaczonych na cele mieszkalne, przemysłowe i rolnicze. Za przykład służą realizacje, wykonane dotychczas przez Inter-Lers – część z nich można zobaczyć w galeriach na stronie firmy.

Co ważne, płytki kolczaste MiTek® to elementy pochodzące ze sprawdzonego źródła. W odróżnieniu od standardowych gwoździ i śrub, są w pełni unikalne. Spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa w zakresie trwałości i przewidywanej nośności. Tym samym zapewniają proste, wytrzymałe i niezawodne połączenie poszczególnych elementów tarcicy.