Piaskowanie jako sposób oczyszczania powierzchni

Piaskowanie umożliwia dotarcie do wszelkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Z tego też powodu bywa bardzo często wykorzystywane w warsztatach i fabrykach. Piaskowanie można porównać do szlifowania, przy czym w wyniku piaskowania czyszczona powierzchnia staje się bardziej równa, a także uzyskuje pożądaną szorstkość, dzięki czemu później łatwiej przyjmuje farbę.

Piaskowanie

Jak działają maszyny do piaskowania?

Piaskowanie jest procesem, od którego zależy ostateczny wygląd przedmiotu. W zależności od rodzaju powierzchni oraz pożądanego efektu czyszczenia, podczas piaskowania wykorzystuje się różne materiały ścierne. Można wśród nich wymienić  żużel pomiedziowy, śrut stalowy oraz szklane kulki. Uzyskana w wyniku piaskowania powierzchnia jest nie tylko idealnie czysta, ale także równa. Posiada ona ponadto odpowiednią szorstkość, dzięki czemu możliwe jest jej pomalowanie.

W przypadku piaskowania niezwykle istotna jest higiena pracy i przestrzeganie wytycznych związanych z bezpieczeństwem. Najlepiej, by było przeprowadzane w profesjonalnym zakładzie, by wykonali je profesjonaliści. Podczas piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostać się do płuc pracownika. Powinien więc on pamiętać o ubraniach ochronnych, goglach i masce umożliwiającej dopływ świeżego powietrza do oddychania – przypomina pracownik firmy Rewox, specjalizującej się w profesjonalnej obróbce metali, w tym także w piaskowaniu.

Maszyny do piaskowania zasilane są sprężonym powietrzem o wysokim ciśnieniu. Efektem piaskowania jest rozwinięcie powierzchni, polegające na nadaniu jej odpowiedniej chropowatości. W ten sposób powierzchnia zostaje przygotowana pod malowanie, metalizację natryskową lub laminowanie.

Jakie przedmioty można czyścić w ten sposób?

Piaskowanie powszechnie wykorzystuje się do oczyszczania wszelkich powierzchni metalowych. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w przypadku dużych konstrukcji stalowych, podwozi maszyn i różnorodnych pojazdów, naczep, kontenerów czy elementów samochodów. Co ciekawe, piaskowaniu można poddawać wiele rodzajów metali – zarówno stal, jak i żeliwo oraz wszystkie metale kolorowe, w tym aluminium.

Piaskowanie często wykorzystuje się również do oczyszczania elewacji. Fasady budowli są szczególnie narażone na zabrudzenia, gdyż są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Na ich wygląd ma wpływ także jakość powietrza. Piaskowanie pozwala na szybkie i tanie odświeżenie wieloletniej elewacji. W przypadku starych murów i cegieł, konieczne jest precyzyjne dobranie rodzaju ścierniwa, gdyż zbyt intensywne ścieranie może doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń.

Na popularności zyskuje także czyszczenie za pomocą piaskowania felg samochodowych. To metoda, która poradzi sobie zarówno z błotem i kurzem, jak i resztkami farby bądź plamami oleju. Ponadto, wyrówna ono powierzchnię felgi i znacznie lepiej niż tradycyjne szlifowanie przygotuje do ponownego malowania.

śr. ocena 0 / głosów 0