Ostrożny zakup porcelany. Jak wystrzegać się podróbek?

Porcelana dla wielu stanowi synonim luksusu i jest oznaką dobrego gustu. Ta najlepsza bywa dość kosztowna, gdyż stworzona jest z ozdobnego i delikatnego surowca. Z porcelany tworzy się zastawy obiadowe, serwisy kawowe, a także różnego rodzaju elementy dekoracyjne, takie jak figurki i wazony. Porcelana często jest jednak podrabiana. Oto jak poznać, co jest podróbką, a co prawdziwą porcelaną.

Czym jest porcelana?

Porcelana to bardzo ceniony materiał ceramiczny, który powstaje w wyniku wypalania mieszanki glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu w wysokich temperaturach. Wynaleziona została w Chinach w VII wieku. Do Europy przybyła w średniowieczu i szybko stała się wyjątkowo pożądanym surowcem (zyskała nawet miano „białego złota”), a jej posiadaczami byli głównie ludzie zamożni.

Porcelanowe przedmioty są piękne i niezwykle wartościowe, dlatego warto posiadać je w swoich zbiorach. Trzeba jednak uważać podczas jej kupowania, ponieważ można łatwo trafić na podróbki porcelany. Aby nie dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom trzeba wiedzieć, jak odróżnić prawdziwą porcelanę od podróbek. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, ponieważ porcelanę wcale nie jest łatwo podrobić – tłumaczy ekspert reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Cechy charakterystyczne prawdziwej porcelany

Porcelana jest materiałem powstającym w bardzo wysokich temperaturach. Tak jak w przeszłości, pomimo większej dostępności, nadal uważana jest za swego rodzaju dobro luksusowe.

Jeśli macie w planach kupno porcelanowej zastawy, warto dobrze przygotować się do poszukiwań idealnego kompletu. Porcelana jest bowiem surowcem często podrabianym. Tę prawdziwą poznać można na kilka sposobów:

  • podstawienie pod światło – oryginalna porcelana podstawiona pod światło przepuści łunę świetlną, czego na pewno nie zrobi podróbka, którą pokrywa się białym szkliwem (prawdziwa porcelana jest biała od razu po wypaleniu),
  • sprawdzenie ciężaru – przedmioty z podrabianej porcelany są cięższe i mniej wytrzymałe od oryginalnego surowca; warto wiedzieć, że im ciensza jest porcelana, tym lepiej jest wykonana,
  • sprawdzenie dźwięku – po delikatnym uderzeniu w porcelanowe naczynie usłyszycie piękny, prawie melodyjny dźwięk, podczas gdy podróbka wyda z siebie głuchy odgłos,
  • czytanie sygnatur – w nich zapisane są informacje o tym, skąd pochodzi dane naczynie, kto je wykonał, itp.

Gdzie szukać prawdziwej porcelany?

Prawdziwą porcelanę warto kupować w sprawdzonych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Można w nich znaleźć wiele różnych propozycji, dlatego każdy może wybrać idealną porcelanę dla siebie.

śr. ocena 5 / głosów 4