Oprawy oświetleniowe stosowane w przemyśle

Oprawy oświetleniowe to urządzenia elektryczne, których najważniejszym zadaniem jest mocowanie źródła światła i łączenie go z instalacją elektryczną. Oprawa musi ułatwiać wymianę źródła światła, a także umożliwiać nadawanie strumieniowi świetlnemu pożądanego kierunku, skupianie go we wskazanym punkcie lub rozpraszanie – w zależności od wymagań w danym zastosowaniu.

Podstawowe wymagania dla przemysłowych opraw oświetleniowych

Źródła światła, takie jak żarówki czy świetlówki, są oczywiście podstawowym elementem instalacji oświetleniowej, jednak rzadko występują samodzielnie. Najczęściej montowane są one w oprawach oświetleniowych, które zapewniają im właściwą ochronę. Szczególne wymagania stoją przed przemysłowymi oprawami oświetleniowymi, wykorzystywanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach.

Prawidłowe działanie instalacji oświetleniowej w halach przemysłowych w dużym stopniu uzależnione jest od szczelności stosowanych opraw oświetleniowych. Podczas doboru właściwych opraw należy brać pod uwagę również wymagania dotyczące zasilania źródła światła w różnych oprawach.

Stopień ochrony IP – szczelność oprawy oświetleniowej

Stopień ochrony IP (ang. International Protection Rating) jest parametrem informującym o tym, w jakim stopniu obudowa zabezpiecza urządzenie elektryczne przed wnikaniem ciał stałych i skutkami wnikania wody do wnętrza oprawy.

W przypadku zastosowań przemysłowych niezwykle ważne jest, by oprawa zapewniała możliwie najwyższy stopień ochrony źródła światła przez cały okres eksploatacji. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach o dużej wilgotności lub zapyleniu, gdzie szczelność oprawy nie powinna być mniejsza niż IP65, przy czym pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, zaś druga – przed wodą.

Zasilanie przemysłowych opraw oświetleniowych

Do zasilania instalacji oświetleniowej dla przemysłu wskazane jest stosowanie układów zapewniających kompensację mocy biernej. W przypadku montażu opraw ze statecznikami magnetycznymi należy wybierać te wyposażone w kondensatory kompensacyjne. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będą oprawy ze statecznikami elektronicznymi, które zapewniają niski współczynnik mocy biernej.

Świetlówki liniowe do hal przemysłowych

Oprawy świetlówkowe wyróżniają się na tle pozostałych rozwiązań wykorzystaniem okładów optycznych, które kształtują rozsył strumienia w taki sposób, że możliwe jest ich stosowanie nawet w bardzo wysokich pomieszczeniach (powyżej 12 m).

W ofercie hurtowni elektroinstalacyjnej Elektrotek znajdziemy m.in. otwarte oprawy z jedną lub kilkoma świetlówkami, które dzięki zastosowaniu prostego odbłyśnika zapewniają szeroki rozsył światła w całym pomieszczeniu. Przy zmodyfikowanej konstrukcji odbłyśnika możemy uzyskać efekt wąskiego rozsyłu światła. Jeżeli świetlówki mają oświetlać pomieszczenia mocno zapylone lub wilgotne, konieczne jest użycie obudowy zamkniętej kloszem z przezroczystego tworzywa.

Oprawy z wysokoprężnymi lampami halogenkowymi

Kolejnym typem oświetlenia, jakie sprawdzi się w wysokich halach, są lampy halogenkowe, dla których najczęściej stosuje się oprawy high-bay. Jest to typ oprawy zawieszanej, gdzie źródło światła umieszcza się pionowo w kloszu o obrotowej symetrii. Oprawy high-bay, w zależności od modelu, mogą zapewniać wąską lub szeroką wiązkę światła.

Klosze opraw z lampami halogenkowymi zazwyczaj są zamknięte od dołu szczelną szybą, niekiedy dodatkowo wzmocnioną siatką, zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Układ zasilania umieszczony jest w szczelnym korpusie od góry kosza.

śr. ocena 5 / głosów 2