Operator maszyn CNC. Więcej niż specjalista

Sprawowanie kontroli nad maszynami to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wymaga doświadczenia i zmysłu technicznego – w końcu każde urządzenie działa na nieco innej zasadzie. Operator maszyn CNC musi mieć zatem wszechstronną wiedzę na ich temat. Czym jeszcze zajmuje się on w zakładach produkcyjnych? I co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę jako operator maszyn CNC?

Nowoczesne maszyny CNC

Maszyny CNC służą do produkcji przedmiotów o skomplikowanych kształtach – są to np. frezarki oraz tokarki. Ich ogólna nazwa odnosi się do sposobu ich obsługi. Jej rozwinięciem jest Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Wraz z rozwojem technologii powstają coraz to nowsze modele maszyn CNC. Celem stosowania ulepszeń jest wyeliminowanie problemów występujących w starszych urządzeniach, a także ogólne usprawnienie pracy maszyn. Przywiązuje się też uwagę do tego, żeby zajmowały one mniej miejsca. Pracuje się również nad coraz większą automatyzacją maszyn CNC, ale mimo wszystko, urządzenia te potrzebują operatorów.

Na czym polega praca operatora maszyn CNC?

Ze względu na mnogość maszyn i różne wymagania przełożonych, nie da się jednoznacznie określić zakresu działań operatorów maszyn CNC. Przyjmuje się, że są oni odpowiedzialni za to, żeby urządzenia były sprawne i pracowały tak jak należy. Jeśli coś jest nie tak, ich zadaniem jest rozwiązanie lub zgłoszenie problemu. Nieco bardziej doświadczeni operatorzy podejmują się nawet takich działań jak serwisowanie i konserwacja maszyn. Krótko mówiąc – sprzęt znajdujący się pod ich opieką powinien płynnie wykonywać swoje zadanie. Wszystkie awarie muszą być natomiast możliwie jak najszybciej naprawiane. Jedną z firm zajmujących się remontami maszyn CNC jest firma Serwis CNC Józef Karkowski.
W razie problemów warto skorzystać z usług specjalistów, którzy na pewno szybko sobie z nimi poradzą.

Jak zostać operatorem maszyn CNC?

Chociaż wyższe wykształcenie techniczne jest mile widziane, to nie trzeba go posiadać, żeby zająć stanowisko operatora maszyn CNC. Wymaganiem jest za to przejście specjalnego kursu. Szkolenia tego typu mają różne poziomy, więc nawet początkujący kandydaci mogą ubiegać się o posadę operatora maszyn CNC po przejściu kursu podstawowego. Warto jednak brać udział również w bardziej zaawansowanych szkoleniach, aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku i mieć okazję objąć lepiej płatne stanowisko. Dobrze wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC nie ma zbyt wielu, dlatego nie jest tak trudno wyróżnić się na tle innych.

śr. ocena 5 / głosów 5