Ochrona drzwi przy użyciu odbojów gumowych

Gumowe odboje do drzwi stosowane są wszędzie tam, gdzie skrzydło drzwi może uderzyć o ścianę lub meble. Stosujemy je w naszych domach i mieszkaniach, w biurach, urzędach, sklepach, hotelach – wszędzie tam, gdzie zależy nam na ochronie zarówno skrzydła drzwiowego, jak i elementu, o które może ono uderzać. Przyjrzyjmy się bliżej odbojom gumowym, które dostępne są na rynku.

ochrona-drzwi

Odboje przypodłogowe i wolnostojące

Odboje przypodłogowe, jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do montażu w podłodze. Dostępne są odboje przyklejane (zwykle mocną taśmą samoprzylepną) oraz wkręcane. Kupując przypodłogowy odbój przyklejany, powinniśmy sprawdzić, jak duża powierzchnia pokryta jest samoprzylepną taśmą lub jakiego kleju musimy użyć, by właściwie go zamocować. Wkręcane odboje naruszają nieco konstrukcję naszej podłogi, jednak tylko punktowo i w dodatku nasz element ochronny całkowicie zasłania to miejsce. Jeśli jednak te rozwiązania do nas nie przemawiają, możemy wybrać odbój wolnostojący i położyć go na podłodze we właściwym miejscu, tak by dobrze spełniał swoją funkcję. Pamiętajmy przy tym, że należy wybrać odbój o odpowiednich rozmiarach.

Odboje ścienne i odboje na klamkę

Rzadziej spotykanym rozwiązaniem niż wymienione wyżej są odboje ścienne. Również są one dostępne w wersji do przyklejenia i do przykręcenia. Nie we wszystkich miejscach warto zamontować odboje tego typu. Jeśli drzwi otwierają się na płasko, to klamka uderza o ścianę i dokładnie w tym punkcie musielibyśmy umieścić odbój, a wtedy lepszym rozwiązaniem jest odbój przeznaczony do montażu na samej klamce. Na rynku dostępne są różne odboje mocowane na klamce, które są na nią wkładane lub zaczepiane od góry.

Materiały do produkcji odbojów, ich kształty i wymiary

Jak mówi nam przedstawiciel firmy LARKIS z Dobczyc, wszystkie solidne odboje drzwiowe powinny być wykonane z wysokiej jakości gumy, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i trwała. W przypadku odbojów podłogowych i ściennych, które montowane są za pomocą kołków, trzpień powinien być wykonany z metalu – najczęściej wykorzystuje się do tego stal nierdzewną. W sklepach z drzwiami, meblami, marketach budowlanych i nie tylko możemy znaleźć odboje w różnych kształtach i wymiarach, od klasycznych okrągłych o średnicy kilku centymetrów, po dużo większe odboje w kształcie ściętej półkuli, czy w kształcie walca. Na koniec warto dodać, że zakup odboju do drzwi nie jest dużym wydatkiem, a w wielu sytuacjach jest to naprawdę opłacalne – w końcu lepiej wydać niewielką kwotę na taki element, niż żałować później, że ściana wygląda mało estetycznie, czy nasze meble są uszkodzone.

śr. ocena 5 / głosów 5