O czym warto pamiętać leasingując samochody ciężarowe?

Według statystyk Komisji Europejskiej, ponad połowa właścicieli firm z sektora MŚP w Polsce korzysta z leasingu, jako sposobu finansowania inwestycji w swoją działalność. Przedmiotem leasingu najczęściej są środki transportu, czyli przede wszystkim samochody osobowe i transportowe, ale także rozmaite urządzenia specjalistyczne (np. obrabiarki CNC) oraz maszyny budowlane.

Jak sfinansować zakup samochodu do firmy?

Zakup samochodu ciężarowego do firmy za gotówkę to spory wydatek, na który wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Jednocześnie auta dostawcze czy ciągniki siodłowe z naczepą stanowią podstawę funkcjonowania wielu przedsiębiorstw z sektora transportowego, produkcyjnego i handlowego, toteż są w takich firmach po prostu niezbędne.

Gdy zakup sprzętu za gotówkę nie jest możliwy, przedsiębiorca ma zasadniczo dwie możliwości: zaciągnięcie kredytu lub wzięcie samochodu ciężarowego w leasing. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, znacznie popularniejsza jest ta druga opcja. W ostatnim czasie średnia roczna wartość leasingowanych pojazdów w kraju wynosi ok. 17 mld zł.

Samochód ciężarowy w leasingu

Dla firm działających w transporcie ciężkim, leasingowanie pojazdu może być źródłem sporych korzyści podatkowych. Jednak aby tak było, leasingobiorca musi upewnić się, że przedmiotem transakcji jest właśnie samochód ciężarowy. A to nie zawsze jest oczywiste, toteż warto przyjrzeć się prawnej definicji takiego auta.

Wymagania odnośnie samochodu ciężarowego zostały ujęte w ustawie o podatku VAT. Aby samochód można było sklasyfikować jako ciężarowy, jego waga musi przekraczać 3,5 tony. Wymogów jest jednak więcej. Samochód ciężarowy musi być przystosowany do przewożenia co najmniej 10 osób lub skonstruowany w taki sposób, że niemożliwe będzie jego stosowanie w celach niewynikających z typu prowadzonej działalności gospodarczej.

Co ciekawe, za samochody ciężarowe uznawane są również pojazdy specjalne. Z zatem na takich samych zasadach można wziąć w leasing koparkę, ładowarkę czy nawet urządzenia wiertnicze – podpowiada nasz rozmówca ze śląskiej firmy GO-Leasing.

Korzyści podatkowe z leasingu samochodu ciężarowego

Decyzja o finansowaniu samochodu ciężarowego leasingiem niesie ze sobą poważne korzyści podatkowe. W przypadku pojazdów, które wykorzystywane są wyłącznie w celach służbowych, przedsiębiorca może odliczyć 100% podatku VAT od wydatków, jakie ponosi w związku z leasingowaniem samochodu.

W takiej sytuacji ważne jest dopełnienie istotnych formalności. Po pierwsze, samochód musi być zgłoszony do US przez wypełnienie formularza VAT-26. Po drugie, przejechane trasy muszą być udokumentowane w ewidencji przebiegu pojazdu. Pracownicy, którzy korzystają z auta, powinni zapoznać się z regulaminem korzystania z samochodu.

Leasingobiorcy samochodów ciężarowych mogą liczyć na jeszcze jedną bardzo ważną ulgę, a mianowicie możliwość odliczenia pełnego VAT-u od kosztów paliwa i eksploatacji pojazdu. Oznacza to, że leasing samochodu ciężarowego to z punktu widzenia przedsiębiorcy najtańszy, najbardziej opłacalny i najłatwiej dostępny sposób finansowania firmowego auta.

śr. ocena 5 / głosów 5