Na czym polega deskowanie ramowe?

Deskowanie jest jedną z najważniejszych czynności wykonywanych podczas stawiania konstrukcji, zarówno tych małych, jak i dużych. Znacznie skraca ono czas i koszt budowy, zwłaszcza gdy są to konstrukcje betonowe – warto więc się przyjrzeć temu rozwiązaniu bliżej. Na czym więc polega deskowanie ramowe i dlaczego jest tak istotne?

deskowanie-ramowe

Forma betonowa

Deskowanie jest tak stare, jak stawianie konstrukcji betonowych i żelbetonowych. Polega ono na stawianiu tymczasowej konstrukcji z płyt drewnianych, która pełni rolę formy, którą to formę wypełnia się następnie mieszanką betonową. Po pewnym czasie wlana mieszanka wysycha, tworząc pożądany kształt. Aktualnie jest to najefektywniejszy sposób na uzyskanie konstrukcji betonowej: stosując deskowanie, robi się to szybko, dokładnie i daje ono duże możliwości nietypowych rozwiązań. Jest też bardzo proste w obsłudze, co ma duże znaczenie, bo robocizna jest najdroższym składnikiem ceny deskowania. Deskowanie ramowe pozwala na duże ograniczenie tych kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu jakości formowanej powierzchni i norm bezpieczeństwa.

Rodzaje deskowań

Rozróżnienie deskowań polega w pierwszej kolejności na możliwości ich wielokrotnego użytku. Wyróżniamy zatem deskowanie:

  • Indywidualne – robione pod konkretną konstrukcję, które po zdemontowaniu nie może być już więcej używane. Najczęściej ma to miejsce przy bardzo małych konstrukcjach, aby koszty deskowania nie zaważyły na opłacalności wznoszenia konstrukcji; deskowania indywidualne stosuje się też przy bardzo nietypowych konstrukcjach.
  • Inwentaryzowane – składane z elementów, które można używać wielokrotnie. W tym rodzaju deskowania szczególne znaczenie ma szybkość oraz prostota montażu i demontażu elementów deskowania, ponieważ znacząco wpływa to na koszty całej konstrukcji.

Czas to pieniądz

Aby jeszcze bardziej usprawnić pracę i czas stawiania konstrukcji, wprowadza się takie rozwiązania jak deskowanie powtarzalne – przestawne i przesuwne . Polega to na przestawianiu lub przesuwaniu konstrukcji, aby uniknąć wielokrotnego demontowania i montowania na nowo w sytuacji, gdy konstrukcja składa się z wielu identycznych części. Innym dobrym przykładem jest stawianie fundamentów na osiedlu domów jednorodzinnych lub bloków, gdzie na małym obszarze budowanych jest kilka-kilkanaście identycznych budynków. Każdy z tych rodzajów deskowania wykonuje przykładowo firma Doka. Zapewnia ona też realizację od projektu po nadzór wykonania deskowań, co pozytywnie wpływa na szybkość wznoszenia konstrukcji.