Które gatunki miedzi są najszerzej wykorzystywane w przemyśle?

Miedź to jeden z najpowszechniej stosowanych w przemyśle metali – we właściwie każdym budynku możemy ją znaleźć w formie kabli tworzących instalację elektryczną. Miedź znajduje również szereg innych zastosowań, wytwarza się z niej pokrycia dachowe, elementy armatury, bywa wciąż wykorzystywana jako materiał rzeźbiarski. Wytwarza się z niej również popularne stopy – brąz i mosiądz. Mało kto jednak wie, że miedź może występować w kilku gatunkach.

Druty miedziane

Gatunek a stop – na czym polega różnica?

Kiedy mowa o gatunkach miedzi, z pewnością pierwszą myślą, która przychodzi wielu osobom na myśl jest brąz lub mosiądz. Nie jest to skojarzenie słuszne, bowiem oba te metale są stopami, wytwarzanymi sztucznie poprzez połączenie miedzi z innymi metalami – cyną lub cynkiem oraz niewielkimi ilościami innych pierwiastków, takich jak mangan, żelazo czy chrom. Proporcje wszystkich składników przekładają się na właściwości fizyczne i chemiczne ostatecznego stopu. Czym zatem są gatunki miedzi?

– Teoretycznie miedź czysta nie powinna zawierać żadnych domieszek innych pierwiastków – mówi przedstawiciel firmy SSW Skup Surowców WtórnychW praktyce jednak dopuszcza się obecność w miedzi pewnych śladowych ilości zanieczyszczeń. Aby miedź mogła być uznana za techniczne czystą, suma zawartości tych zanieczyszczeń powinna być nie większa, niż 1% objętości całego metalu. Zanieczyszczenia te również mają pewien wpływ na właściwości tworzywa, stąd też wprowadzony został podział na różne gatunki miedzi.

Główne gatunki miedzi

Jednym z kluczowych gatunków miedzi stosowanej w przemyśle jest gatunek Cu-DHP, czyli miedź odtleniona fosforem. Poza nią wymieniamy również między innymi miedzi:

  • Cu-HCP,
  • Cu-DLP,
  • CuZn0,5

Jak wspomnieliśmy, gatunki te różnią się między sobą przede wszystkim pod względem zawartości zanieczyszczeń, między innymi fosforu. Generalnie wszystkie posiadają bardzo podobne właściwości fizyko-chemiczne, takie jak:

  • Dobre parametry pod kątem przewodności energii cieplnej i energetycznej
  • Wysoka plastyczność i podatność na obróbkę, zarówno na ciepło, jak i na zimno
  • Wysoka odporność na utlenianie, a zatem również na korozję

Różnice między gatunkami miedzi w kwestii konkretnych parametrów są dość niewielkie, ale mogą decydować o konkretnym zastosowaniu przemysłowym danego stopu. Przykładowo parametry miedzi odtlenionej fosforem czynią z niej bardzo dobre tworzywo do produkcji pokryć dachowych oraz innych elementów do obróbki blacharskiej. Z kolej miedź CuZn0,5 sprawdza się do produkcji przewodów obecnych w instalacjach elektrycznych oraz urządzeniach.

śr. ocena 0 / głosów 0