Kiedy posadzka przemysłowa wymaga naprawy?

Posadzki przemysłowe są kładzione w wielu obiektach, w których potrzebne jest stabilne podłoże. Takie działanie jest ze wszech miar uzasadnione – posadzka przemysłowa musi być niezwykle wytrzymała, aby służyła przez wiele lat przy dużych obciążeniach. Jednak zdarza się, że wymaga ona naprawy. Czasem wynika to ze słabej jakości materiałów, a częściej – z uszkodzeń spowodowanych przez czynnik ludzki lub z upływu czasu. Kiedy wezwać fachowców?

posadzka przemysłowa

W jakich sytuacjach trzeba naprawić posadzkę przemysłową?

Posadzki przemysłowe są wykonywane zazwyczaj z betonu, który jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia. Takie nawierzchnie, jeżeli do ich stworzenia zostały użyte najlepsze mieszaniny, powinny służyć przez długi czas. Jednak zakłady przemysłowe, w których zazwyczaj jest montowana taka podłoga, są miejscami specyficznymi – tu jest ona narażona na wyjątkowe obciążenia.

Wysoka masa maszyn stosowanych na linii fabrycznych, generowane przez nie drgania to tylko jedna strona medalu. Często zdarza się, że jakieś ciężkie narzędzia spadną z dość dużej wysokości i wtedy nietrudno o punktowe uszkodzenia posadzki. Są to niewielkie wgłębienia, ale wpływają one negatywnie na wizualne walory podłogi (mimo że nie one przecież są najważniejsze). Takie niewielkie zarysowania mogą być także skutkiem niewłaściwego składu mieszanki betonowej. Wtedy niezbędna jest pomoc specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób odnawiać posadzki przemysłowe.

W powierzchniowej warstwie posadzki również mogą powstawać kilkumilimetrowe ubytki. Na pozór nie jest to nic groźnego, ale wymaga interwencji z zewnątrz. Jak mówi ekspert z firmy PLANBET, często spotyka się także tzw. „pajęcze sieci”, czyli rozprzestrzenione w różnych kierunkach i łączące się ze sobą rysy, które bardzo negatywnie wpływają na aspekty wizualne posadzki przemysłowej. Nie jest to, co prawda, zjawisko aż tak groźne, jak naprawdę głębokie pęknięcia wywołane niską wytrzymałością betonu lub podłoża, które trudno zniwelować. Ale i one wymagają ingerencji specjalistów.

Jakie objawy wskazują, że czas wezwać ekspertów do posadzki?

Specjaliści, którzy zajmują się realizacją i naprawą podłóg przemysłowych, podkreślają uszkodzenia posadzek są zróżnicowane. Niektóre mają tylko niewielki wpływ na bezpieczeństwo i estetykę podłogi. Jednak nie należy lekceważyć tego typu wizualnie rażących rysek, ponieważ mogą się pogłębiać. O wiele groźniejsze są pęknięcia głębokie, spowodowane słabością gruntu lub materiału, z którego została wykonana podłoga.

Naprawa posadzek przemysłowych jest wielu przypadkach niezbędna – zarówno ze względów estetycznych, jak i z uwagi na bezpieczeństwo. Szczególnie w tych miejscach, gdzie noszone są ciężkie sprzęty, podłoga jest narażona na uszkodzenia. Jeżeli się pojawią, najlepiej niezwłocznie skontaktować się z fachowcami.

śr. ocena 0 / głosów 0