Jakie standardy powinny spełniać bramy przemysłowe?

Bramy są ważnymi elementami obiektów przemysłowych i pozwalają na ich efektywną eksploatację. Choć często działają na podobnych zasadach, jak te, które montuje się w budynkach mieszkalnych, to są jednak o wiele intensywniej eksploatowane, ich wytrzymałość powinna być więc znacznie zwiększona. Bramy przemysłowe muszą być także w możliwie największym stopniu dopasowane do charakterystyki obiektu, w jakim są instalowane.

Budynek przemysłowy

Jakie funkcje pełni brama przemysłowa i co jest ważne przy jej wyborze?

Choć specyfika budynków, w których są wykorzystywane bramy przemysłowe, różni się od domów jedno i wielorodzinnych, to ich podstawowa rola pozostaje taka sama – muszą one umożliwiać wjazd do wnętrza budynku, a jednocześnie skutecznie chronić go przed utratą ciepła, zabezpieczać przed zanieczyszczeniami i opadami atmosferycznymi, a także próbami włamania czy nieuprawnionym dostępem osób postronnych. W przypadku bram przemysłowych eksploatacja będzie przebiegać jednak zupełnie inaczej. Bramy przemysłowe najczęściej są użytkowane znacznie intensywniej. Liczba cykli otwierania zazwyczaj będzie wielokrotnie większa. Nierzadko muszą się one otwierać w bardzo krótkim czasie – np. w dokach przeładunkowych, a często zapewniać możliwość wprowadzania pojazdów lub urządzeń o znacznych rozmiarach. Konstrukcja bramy przemysłowej musi być dopasowana nie tylko do niejednokrotnie bardzo dużych otworów, ale także do usytuowania budynku czy jego otoczenia ze względu na dostępną ilość miejsca. Istotne okażą się często również takie udogodnienia jak możliwość zainstalowania dużych przeszkleń doświetlających wnętrze budynku oraz zamontowania furtek, pozwalających na wchodzenie i wychodzenie bez potrzeby otwierania całej bramy.

Rodzaje bram przemysłowych

Bramy przemysłowe mogą mieć różną konstrukcję, łatwo więc dopasować je do potrzeb oraz charakterystyki budynku. Wśród najczęściej stosowanych modeli znajdują się klasyczne bramy segmentowe, które w obiektach produkcyjnych i magazynowych są zwykle prowadzone po stelażu montowanym w pionie. Tam, gdzie potrzebne jest szybkie otwieranie i zamykanie, często korzysta się z bram rolowanych. W miejscach, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni, używa się bram przesuwnych, a także rozwieranych ze skrzydłami harmonijkowymi. W mniejszych obiektach oraz tam, gdzie wjazd jest używany sporadycznie, nierzadko stosuje się klasyczne bramy rozwierane. Szeroką ofertę bram przemysłowych przedstawia firma Kada, która specjalizuje się także w sprzedaży oraz montażu drzwi i okien, a także bram garażowych i ogrodzeń.

śr. ocena 0 / głosów 0