Jakie są metody obróbki mechanicznej metalu?

Obróbka mechaniczna to ogólna nazwa obróbki, która zmienia wymiary zewnętrzne elementu. Odbywa się poprzez oddzielanie fragmentów, czyli na przykład cięcie, skrawanie czy szlifowanie lub poprzez nacisk mechaniczny, na przykład gięcie czy kucie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej popularnym metodom skrawania, czyli frezowaniu, wierceniu i wytaczaniu. Czym charakteryzują się te metody obróbki mechanicznej metalu?

obrobka-metalu

Frezowanie

Definicja frezowania jest jedna: to rodzaj obróbki skrawaniem, w której ruch obrotowy zawsze wykonuje narzędzie. Ruch posuwowy natomiast może wykonywać obrabiany przedmiot lub także frezarka. Frezowaniem obrabia się nie tylko metale, ale także drewno i tworzywa sztuczne. Rodzaje frezowania możemy podzielić na kilka sposobów. Pierwszy sposób to podział i zależy od ilości równocześnie obrabianych powierzchni. Gdy podczas procesu skrawania obrabiane są jednocześnie trzy powierzchnie, mówimy o frezowaniu pełnym. Frezowanie dwustronne nazywamy niepełnym, natomiast jeśli powstaje tylko jedna obrobiona powierzchnia, mówimy o frezowaniu swobodnym. Inny podział to podział kinematyczny frezowania. Wyróżniamy frezowanie przeciwbieżne, gdy kierunek ruchu obrabianego przedmiotu jest przeciwny do pracy ostrzy narzędzia, oraz frezowanie współbieżne, gdy ruch przedmiotu zgodny jest z kierunkiem pracy ostrzy frezarki. Podział technologiczny wygląda następująco:

  • frezowanie walcowe, inaczej obwodowe, gdy oś frezu jest równoległa do obrabianej powierzchni,
  • frezowanie czołowe, gdy oś frezu zajmuje położenie prostopadłe do obrabianej powierzchni,
  • frezowanie skośne, gdy oś obrotu frezu i obrabiana powierzchnia tworzą kąt między 0° a 90°.

Wiercenie i wytaczanie

Kolejna metoda obróbki mechanicznej metalu to wiercenie – rodzaj skrawania, w wyniku którego otrzymujemy otwór.

Nie każdy wie, że otwór wykonywany przez wiertło nie zawsze ma przekrój kołowy – mówi nam przedstawiciel firmy SEVERT POLSKA z Gorlic. – Metodą wiercenia wtórnego, przy użyciu specjalnych wierteł, możemy uzyskać otwór wielokątny.

Wiercenie kojarzymy przede wszystkim z wiertarkami, jednak wiercenia metalu można dokonywać także na tokarce czy warsztatowej frezarce. Nie zawsze jest więc tak, że to wiertło się obraca, a obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy. Czasem jest odwrotnie. Z otworami związana jest także kolejna metoda skrawania: wytaczanie. Jest to metoda, która pozwala na powiększanie lub poprawę jakości istniejącego już otworu w elemencie, który np. został wcześniej wstępnie obrobiony, odkuty czy odlany w formie. Podsumowując, już samo skrawanie to jedna z wielu metod obróbki mechanicznej metalu.

śr. ocena 5 / głosów 5