Jaką rolę w układach smarowania pełnią rozdzielacze progresywne?

Każde urządzenie mechaniczne zmaga się z problemem tarcia. Wynika to z faktu, że ruch poszczególnych elementów maszyn polegający na przemieszczaniu się lub rotowaniu powierzchni, doprowadza do pojawienia się oporu, który powoduje ścieranie się zewnętrznych warstw materiału. Chcąc uniknąć wystąpienia niekorzystnych zjawisk w tym obszarze, warto zadbać o odpowiedni środek smarny. Jaką rolę pełnią rozdzielacze progresywne?

układ smarowania

Układ centralnego smarowania – jak działa?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z niekorzystnym zjawiskiem tarcia jest dostarczenie do wnętrza maszyny środka smarnego. Zapewnia on odpowiedni poślizg, ale też skutecznie odprowadza ciepło. Chcąc uniknąć problemów, należy jednak pamiętać, że smarowidło musi być dostępne we właściwych miejscach, przez cały czas działania urządzenia. W zależności od rodzaju maszyny należy go systematycznie dostarczać ręcznie bądź z wykorzystaniem układu centralnego smarowania.

Pierwsza opcja jest najczęściej wykorzystywana w przypadku prostych maszyn. Niestety, ręczne dozowanie nie sprawdzi się w przypadku urządzeń złożonych, które mają wiele elementów – wyjaśnia ekspert z firmy Układy Centralnego Sterowania Sp. z o.o.

Warto wiedzieć, że centralne układy smarowania to rozwiązania hydrauliczne, które składają się z wielu przewodów dostarczających towot do odpowiednich punktów. Rodzaj zainstalowanego układu jest uzależniony do stopnia skomplikowania urządzenia, ale też jego zapotrzebowania na substancję smarująca. Obowiązkowymi elementami każdego układu są zbiornik na środek, pompa odpowiadająca za jej obieg, przewód i urządzenie pozwalające na prawidłowe dozowanie smaru.

Rozdzielacze progresywne smaru – gdzie są wykorzystywane?

Ważnym elementem części układów hydraulicznych są także rozdzielacze progresywne smaru. Głównie znajdują one zastosowanie w urządzeniach, w których substancja smarna musi być dostarczona do większej liczby punktów. Warto dodać, że mogą być one montowane w różnych układach, bez względu na ich rozległość i poziom skomplikowania.

Głównym zadaniem rozdzielacza jest kierowanie odpowiedniej ilości substancji do wybranego punktu. Jednym z jego rodzajów jest rozdzielacz dwuliniowy – ilość aplikowanego oleju w tym przypadku jest uzależniona od ustawień tłoczków. Rozwiązanie to sprawdza się najczęściej w przypadku układów centralnego smarowania wyposażonych w wiele punktów, obsługujących rozległe systemy, ale też całe linie technologiczne.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku rozdzielaczy progresywnych. Przy ich zastosowaniu regulacja ilości podawanej substancji smarnej odbywa się poprzez łączenie poszczególnych wyjść i zamykanie wybranych. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest prosta budowa i niewielkie ryzyko wystąpienia awarii, aczkolwiek są zalecane do wykorzystywania w mniejszych układach hydraulicznych.

śr. ocena 0 / głosów 0