Jak zaplanować remont biura?

Odpowiednie zaplanowanie remontu potrafi ograniczyć towarzyszący temu wydarzeniu stres, zminimalizować ryzyko konieczności wykonywania dodatkowych prac i ponoszenia nieprzewidzianych kosztów. Sporządzenie takiego planu z wyprzedzeniem jest szczególnie istotne w przypadku biur. O ile bowiem z mieszkania prywatnego można np. wyjechać w tym czasie na wakacje, o tyle trudno byłoby na tak długo wyłączyć z funkcjonowania całą firmę.

Niemniej, planowanie remontu w biurze warto zacząć od wyznaczenia terminu, w którym ma on zostać przeprowadzony – i najlepiej, by był to właśnie okres urlopów. Dzięki temu ewentualne negatywne skutki wykonywanych prac (hałas, pewna dezorganizacja) będą miały wpływ na mniejszą liczbę osób.

Miesiące letnie to dobry wybór również z tego względu, że wiele działań z użyciem chemii budowlanej wymaga intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Także wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, drzwi i okien – jeśli zachodzi taka potrzeba – powinna zostać przeprowadzona w cieplejszej porze roku.

Założenia

Zanim jednak wskażemy konkretny dzień rozpoczęcia remontu, trzeba się zastanowić, co też właściwie ma on przynieść. Czy chodzi nam jedynie o lifting polegający na przebudowie ścianek działowych, wymianie wykładzin lub sufitów podwieszanych bądź malowaniu ścian? Czy też zależy nam na bardziej kompleksowej modernizacji przestrzeni biurowej, obejmującej także np. wymianę mebli?

Nie zapomnieć o detalach

Warto też przygotować się zawczasu na okoliczność niespodziewanego przedłużenia prac remontowych i uwzględnić czasowy margines bezpieczeństwa podczas wyznaczania terminu, do którego wszystko powinno się już na pewno zakończyć. Plan remontu musi przewidywać ponadto zabezpieczenie mebli i powierzchni, których remont ten nie będzie dotyczył, a także dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności z administracją budynku i oczywiście budżet.

Harmonogram

W przygotowaniu szczegółowego harmonogramu prac, ich kolejności i czasu trwania dobrze jest zdać się na profesjonalistów, takich jak zajmująca się aranżacją przestrzeni firma Interbiuro z Warszawy. Możemy powierzyć jej zarówno sporządzenie całego projektu oraz nadzór nad jego realizacją, jak i oczekiwać, że uwzględni nasze własne wytyczne.

Remont w biurze zawsze dobrze jest zacząć od wnętrz najmniej używanych. Kiedy będą już gotowe do użytku, można będzie umieścić w nich tymczasowo pracowników z pozostałych pomieszczeń. Praca w ładnym, świeżo wykończonym otoczeniu wynagrodzi im w pewien sposób niedogodności związane z przenosinami, co zminimalizuje negatywny impakt remontu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Inną sprawą jest kolejność poszczególnych działań. Na pewno najpierw powinny zostać wykonane prace najcięższe, takie jak wyburzanie ścian czy skuwanie podłogi, później dopiero zaś przystępuje się z reguły do montażu płyt gipsowo-kartonowych, układania posadzek, osadzania drzwi czy wykańczania ścian. Na samym końcu zaś montuje się gniazdka i inne tego typu elementy, a także wstawia do biura meble.

śr. ocena 5 / głosów 6