Jak transportować gruz?

Gruz to pozostałości po różnego rodzaju pracach remontowych, budowlanych czy rozbiórkowych. Ponieważ nie jest to materiał biodegradowalny, jego odpowiednie transportowanie i składowanie jest rzeczą niezwykle istotną. Długoletnie zaleganie gruzu na obszarach porozbiórkowych czy wysypiskach może być szkodliwe dla środowiska, dlatego tak ważna jest jego utylizacja. Co warto wiedzieć na temat transportu gruzu? Transport gruzu – […]

Transportu gruzu

Gruz to pozostałości po różnego rodzaju pracach remontowych, budowlanych czy rozbiórkowych. Ponieważ nie jest to materiał biodegradowalny, jego odpowiednie transportowanie i składowanie jest rzeczą niezwykle istotną. Długoletnie zaleganie gruzu na obszarach porozbiórkowych czy wysypiskach może być szkodliwe dla środowiska, dlatego tak ważna jest jego utylizacja. Co warto wiedzieć na temat transportu gruzu?

Transport gruzu – co warto wiedzieć?

Gruz to odpad bardzo specyficzny – zajmuje wiele miejsca i nie jest biodegradowalny. Nie można pozbyć się gruzu poprzez wrzucenie go do śmieci, nie należy go również składować ani podrzucać odpadów – tego typu działania są bowiem nielegalne i zagrożone karami finansowymi. Co w takim razie zrobić z gruzem? Należy go przetransportować w odpowiedni sposób na specjalne składowisko. W tym celu powinno się skorzystać z pojemników przeznaczonych do wywozu gruzu. W przypadku mniejszej ilości odpadów, np. pozostałych po remontach mieszkań, mogą to być specjalne worki na gruz wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych, ale też np. jutowe czy papierowe. Jeśli jednak gruzu jest znacznie więcej – np. w wyniku rozbiórki – przydadzą się większe kontenery do przewozu gruzu. Tego typu kontenery dostępne są w różnych rozmiarach. Umieszczenie gruzu bezpośrednio w przygotowanych pojemnikach może się odbywać przy pomocy specjalnych zsypów bądź ciężkich maszyn, takich jak koparko-ładowarki. Tak spakowane odpady umieszcza się następnie w odpowiednim środku transportu – mogą to być wagony towarowe, najczęściej jednak wywóz odbywa się przy pomocy samochodów ciężarowych przystosowanych do transportu materiałów sypkich, np. z burtami hydraulicznymi. Wynajmem sprzętu zajmują się renomowane firmy, takie jak Zakład Obsługi Nieruchomości ZON24 Sp. z o.o w Kielcach.

Kruszarki do gruzu

Jak się okazuje, transport gruzu nie zawsze jest koniecznością. Dzieje się tak szczególnie w przypadku szeroko zakrojonych prac wyburzeniowych w miastach, np. rozbiórek starych zakładów przemysłowych czy budynków mieszkalnych, które generują ogromne ilości gruzu. Jak to możliwe, że takie ilości odpadów nie wymagają transportu? Wszystko dzięki specjalnym maszynom zwanym kruszarkami, dzięki którym możliwy jest recykling gruzu. Kruszarki doskonale radzą sobie z gruzem betowym, jak i betonowo-ceglanym, rozdrabniając go. Tak przygotowane kruszywo znajduje wiele zastosowań – może być wykorzystane do budowy dróg lub w charakterze podbudowy pod kostkę brukową bądź fundamenty nowej inwestycji. Taki recykling gruzu to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy, a także korzyść dla środowiska.

śr. ocena 5 / głosów 1