Falowniki ,,made in Poland”. Rodzime rozwiązania w zakresie OZE

Nie bez powodu innowacyjne falowniki, czyli inwertery są uważane za kluczowy element dla poprawnego działania instalacji fotowoltaicznych. To „mózg” całego systemu decydujący o jego skuteczności i wydajności. Na rynku pojawia się w ostatnich latach wiele nowych technologii, dzięki którym produkowane falowniki są jeszcze lepsze. A warto podkreślić, że i nasze rodzimy firmy oferujące nowoczesne inwertery fotowoltaiczne wcale nie ustępują dziś swoim zagranicznym konkurentom.

Czym są falowniki i jak działają?

Falownik przetwarza wejściowy prąd stały na wyjściowy prąd przemienny. Nowoczesne i skuteczne urządzenie tego typu zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkownikom instalacji fotowoltaicznej, a także poprawne działanie jej modułów i współpracującej z nią sieci elektrycznej. Inwerter odpowiada również za maksymalizowanie produkcji, magazynowanie energii, interakcję z inteligentnymi sieciami dystrybucyjnymi oraz spełnia szereg innych ważnych funkcji. Nic dziwnego, że falowniki wykorzystywane w OZE są urządzeniami skomplikowanymi, których projektowanie i produkcja jest zadaniem czasochłonnym i arcytrudnym. W skład falownika wchodzą m.in. układy wejściowe służące do podłączenia łańcuchów modułów fotowoltaicznych. Wspomniane układy odpowiadają za bezpieczeństwo instalacji, jak również śledzą maksymalny punkt pracy modułów. W falowniku znajdują się również: układ przetwarzający napięcie stałe na napięcie przemienne oraz układ sterujący odpowiedzialny za kontakt urządzenia ze światem zewnętrznym. Innym ważnym elementem falownika są zabezpieczenia, dzięki którym współpracuje on bezpiecznie i wydajnie z siecią. Falownik monitoruje parametry sieci (w tym jej napięcie czy częstotliwość), w odpowiedni sposób reaguje na zmiany tych wartości, w przypadku przekroczenia dopuszczalnych zakresów – odcina łączność falownika z siecią.

Polskie falowniki – dlaczego warto?

Jednym z czołowych polskich producentów falowników jest firma Spirvent z Poznania. Jej unikatowe, innowacyjne produkty znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko. W ofercie firmy Spirvent znaleźć możemy równe modele falowników, uwzględniające różne potrzeby użytkowników OZE i firm działających w tej branży. Są to falowniki jedno- i trójfazowe – różniące się mocą oraz liczbą faz, do których podłączany jest falownik. Warto zwrócić uwagę na takie modele polskich innowacyjnych falowników jak Wolta Dragon 1,5-4 kW, Wolta Dragon 3-12 kW, Wolta Husar 15-25 kW, Wolta 2-4 kW, Wolta Star 8-12 kW.  To najwyższej klasy urządzenia, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

śr. ocena 5 / głosów 5