Dźwig towarowo-osobowy, czyli uniwersalne rozwiązanie do różnych zastosowań

Windy to urządzenia na stałe zamontowane jako element konkretnej konstrukcji – najczęściej budynku. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie osób lub towarów w osi pionowej. Dźwigi towarowo-osobowe najczęściej poruszają się w szybie znajdującym się wewnątrz budynku, aczkolwiek można również spotkać windy montowane na zewnątrz obiektów. Gdzie znajdują one zastosowanie i czy ich montaż jest obowiązkowy? Wyjaśniamy poniżej.

dźwig towarowo-osobowy

Dźwigi towarowo-osobowe – zastosowanie

Windy towarowo-osobowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do transportowania osób w płaszczyźnie pionowej. Najczęściej są montowane w wysokich budynkach, z których korzystanie bez dźwigu byłoby niemożliwe. Głównym ich zadaniem jest poprawa dostępności różnego typu obiektów dla osób borykających się z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Są one również pomocne w transporcie ładunków, liczonych w setkach kilogramów. Porównując dźwigi towarowo-osobowe z dźwigami osobowymi, należy zaznaczyć, że te pierwsze charakteryzuje dużo większy udźwig – wyjaśnia ekspert z firmy Elektromechanika Dźwigowa Paw-Lift.

Tego typu rozwiązania są przede wszystkim wykorzystywane w obiektach gastronomicznych, np. w hotelach czy restauracjach. Doskonale sprawdzają się w kuchniach, gdyż poza przewozem osób, mogą służyć również do transportowania żywności. Ogólnie mówiąc – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest konieczność przetransportowania osób lub ładunku w górę bądź w dół. Mnogość rozwiązań sprawia, że można je wykorzystywać na wiele sposobów, w różnych branżach i różnych celach.

Czy montaż dźwigów towarowo-osobowych jest obowiązkowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli wysokość budynku od pierwszej do najwyższej kondygnacji nadziemnej wynosi więcej niż 9,5 m, to zamontowanie dźwigu jest obowiązkowe. Wyjaśniając prościej – każdy budynek, który ma więcej niż 4 kondygnacje, powinien być w niego wyposażony. Warto jednak zaznaczyć, że wielu inwestorów podczas budowy wysokich obiektów, decyduje się na montaż dźwigów towarowo-osobowych, gdyż często poza funkcją mieszkalną, są one wykorzystywane również jako obiekty użyteczności publicznej. Windy o większym udźwigu ułatwiają nie tylko doposażenie wnętrz, ale też ich funkcjonowanie.

Zdarzają się jednak sytuacje, że obiekty o wielkości powyżej 4 pięter nie są wyposażone w windy. Może to mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy budynek został wzniesiony jeszcze przed wejściem w życie aktualnych regulacji, gdyż zgodnie z nimi – nie musi, aczkolwiek może on zostać w nie doposażony.

śr. ocena 0 / głosów 0