Druk 3D w aluminium

Obecnie, dzięki technologii druku 3D z metali, można wytwarzać wysoce złożone, funkcjonalne i odporne na czynniki mechaniczne części. Powstają wyroby o bardzo skomplikowanej geometrii, które trudno było uzyskiwać do tej pory tradycyjnymi metodami. Bardzo korzystną opcją wydaje się druk 3D w aluminium, który odbywa się przy wykorzystaniu innowacyjnej metody Direct Metal Printing. Czy warto inwestować w tego typu technologię?

druk 3D w aluminium

Druk 3D w metalu – jak to działa?

W przypadku druku 3D w metalu, podobnie jak przy wykorzystaniu spiekania laserowego (SLS), poszczególne części wytwarza się poprzez nakładanie cienkich warstw proszku metalowego.  Następnie dochodzi do tzw. ekspozycji laserowej. Na ostatnim etapie prac wytworzona część przechodzi proces obróbki cieplnej.

Zalety druku 3D z wykorzystaniem aluminium

Aluminium to materiał wyjątkowo lekki, a zarazem trwały. Ze względu na te interesujące właściwości jest chętnie wybieranym materiałem do drukowania 3D części zapasowych oraz drobnych elementów dekoracyjnych. Jeśli chodzi o cechy dodatkowe, to aluminium cechuje się matową powierzchnią i dość ostrymi krawędziami.

Jak tłumaczy ekspert z firmy 3D-TAL: „Druk 3D w metalu sprawdzi się w momencie zapotrzebowania na wysoką odporność termiczną wytworzonych detali oraz idealnego odwzorowania cyfrowego modelu 3D. Jest wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia stabilnych metalowych komponentów”.

Technologia druku 3D w aluminium uwydatnia największe zalety i właściwości mechaniczne metalu. Ma ona różnorodne zastosowanie – od tworzenia chłodzenia konformalnego, przez produkcję biżuterii, aż po wykonywanie lekkich konstrukcji na potrzeby lotnictwa.   

Jeśli jako przedsiębiorca poszukujesz ponadprzeciętnych parametrów wytrzymałościowych oraz zakładasz konieczność dalszej obróbki materiałów (frezowanie, wiercenie itd.), druk 3D w aluminium będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Co warto mieć na uwadze?

W niektórych przypadkach materiał wymaga zastosowania struktur podporowych, które trzeba usunąć manualnie po zakończonym wydruku. Trzeba też brać pod uwagę to, że w wytworzonych elementach mogą być widoczne niewielkie ślady po supportach.

Technologia druku 3D DMP – Direct Metal Printing

Technologia druku przestrzennego DPM (Direct Metal Printing), wdrażana w przypadku aluminium, polega na laserowym spiekaniu proszków metali i utwardzaniu pierwszej warstwy modelu wiązką lasera o dużej mocy. Kolejne warstwy proszku rozprowadza się następnie na platformie roboczej, aż do uzyskania gotowego wyrobu finalnego.

Ta metoda daje możliwość tworzenia wysoce funkcjonalnych modeli metalowych o najbardziej pożądanych parametrach, zbieżnych z tymi uzyskiwanymi klasycznymi sposobami. W taki sposób można wykonywać nawet złożone kształty, i to bez potrzeby korzystania z dodatkowego oprzyrządowania.

Druk 3D DMP stanowi więc atrakcyjną alternatywę dla klasycznych procesów tworzenia, takich jak odlewanie, tłoczenie i obróbka skrawaniem.

śr. ocena 5 / głosów 1