Do czego służą zawleczki rolnicze?

Maszyny rolnicze to często zaawansowane urządzenia. Ich bezpieczna obsługa wymaga nieco znajomości mechaniki oraz obeznania ze sprzętem, a niekiedy też odpowiednich akcesoriów. Jednym z nich jest zawleczka rolnicza. Z tego tekstu dowiesz się, do czego służy zawleczka rolnicza, jak wygląda i jakimi cechami powinna się charakteryzować, a także skąd ją wziąć. Poznaj zawleczki rolnicze!

zawleczki-rolnicze

Charakterystyka zawleczek rolniczych

Zawleczki rolnicze to metalowe elementy wykonane z jednego kawałka drutu, który został wygięty w odpowiedni kształt. Ich forma może przypominać nieco… wsuwkę do włosów, chociaż, naturalnie, zawleczka jest znacznie większa. Drut jest zgięty w pół, przy czym jedna połowa jest prosta, a druga przybiera formę fali.

To najczęściej spotykana forma zawleczek rolniczych. Mogą one mieć nieco inne kształty, np. z pętlą, jednak zasada działania pozostaje taka sama. Zawleczki różnią się także rozmiarami: długością i średnicą drutu, z którego są wykonane.

Jeśli chodzi o materiał, zawleczki rolnicze wykonane są najczęściej ze stali pokrytej warstwą antykorozyjną. Jest to konieczne, ponieważ jako akcesorium rolnicze jest ona używana na zewnątrz i narażona na rozmaite czynniki atmosferyczne.

Istotnym aspektem jest też sprężystość materiału, z którego wykonana jest zawleczka. Zbyt sztywna byłaby mało użyteczna – osoba chcąca wykorzystać zawleczkę musiałaby poświęcić sporo czasu i energii na rozchylenie zawleczki i właściwe jej umieszczenie w zabezpieczanym elemencie. Dzięki dość dużej sprężystości materiału użycie zawleczki jest szybkie i nie wiąże się ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

Zastosowania zawleczek rolniczych

Zawleczki rolnicze służą przede wszystkim do zabezpieczania ruchomych i rozłącznych elementów maszyn. Prostą część zawleczki umieszcza się w otworze, a strona profilowana zapewnia utrzymanie jej w stabilnym ułożeniu, ułatwia też szybkie wyciągnięcie zawleczki, gdy wymaga tego sytuacja. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zakresu ruchu elementów tak, aby nie wymykały się one spod kontroli i nie stanowiły zagrożenia.

Wbrew nazwie, zawleczki rolnicze są stosowane nie tylko w rolnictwie. Korzystają z nich np. osoby uprawiające wspinaczkę. Zawleczki pozwalają im na łączenie elementów osprzętu wspinaczkowego, co zapewnia bezpieczeństwo i pozwala uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Te niewielkie elementy są stosunkowo łatwo dostępne, a ich cena nie jest wygórowana. Ponieważ zawleczki odpowiadają za bezpieczeństwo, warto skorzystać z oferty sprawdzonego i wyspecjalizowanego sklepu, który proponuje swoim klientom tylko dobre jakościowo produkty. Do takich zalicza się Rolmasz.

śr. ocena 5 / głosów 5