Dlaczego należy podnosić swoje kwalifikacje zawodowe?

Obecnie podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest jednym z wymogów współczesnego rynku pracy. Kluczem do sukcesu jest dbanie o bogate CV. Na szczęście podnosić swoje kwalifikacje można na wiele różnych sposobów. Dotyczy to zarówno studentów, jak i stażystów czy pracowników. Wiele firm i organizacji oferuje w tym zakresie naprawdę wiele.

kwalifikacje-zawodowe

Jakie kwalifikacje warto podnosić?

Kwalifikacje zawodowe można podnosić na wiele różnych sposobów – zdalnie lub stacjonarnie. Wiele osób uczestniczy regularnie w kursach i szkoleniach, a także dokształca się w szkołach policealnych. Szkolenia te dotyczą zarówno kompetencji twardych, takich jak obsługa różnego rodzaju programów komputerowych, jak i miękkich. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku podnoszenie tych umiejętności, które są potrzebne do wykonywania danego zawodu bądź do spełniania w firmie określonych zadań. Pracownik, który rozwija swoje umiejętności, ma duże szanse na to, że zostanie przez pracodawcę doceniony. Z czasem osoby, które nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, mogą stać się poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami. Mając wysokie kwalifikacje, wystarczy już tylko zostawić swoje zgłoszenie w agencji pracy, takiej jak np. Beetsma i czekać na nową, lepszą pracę.

Dlaczego warto podnosić kwalifikacje?

Poza tym jednym z aspektów motywujących do pracy nad sobą są wyższe zarobki. Osoby posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe zarabiają znacznie więcej niż inne. Ciągłe rozwijanie swoich umiejętności i poszerzanie wiedzy rozwija i wpływa pozytywnie na ogólną samoocenę. Satysfakcja z osiąganych sukcesów przekłada się w dużym stopniu na wizerunek osobisty i zawodowy, budując dobrą pozycję na runku pracy. Osoby, które stale się kształcą, szybko znajdują pracę. W razie problemów, szybko mogą więc stanąć na nogi. Często także decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Czy certyfikaty mają znaczenie?

Wprawdzie niekiedy mówi się, że dzisiaj dokumenty potwierdzające kwalifikacje mają niewielkie znaczenie – ale nie jest to do końca prawdą. Certyfikaty różnego rodzaju nie tylko stanowią potwierdzenie doświadczenia, ale i są informacją dla pracodawcy czy dana osoba podnosi swoje kwalifikacje i rozwija się. To niezwykle ważne przede wszystkim na etapie rekrutacji. To sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że kandydat do pracy nie osiada na laurach i jest osobą ambitną.  Poza tym szkolenia i kursy zawodowe są okazją do rozbudowania swojej sieci kontaktów. W tym czasie poznać można wiele osób, które na ogół pracują w tej samej branży. Takie znajomości przydają się niekiedy podczas poszukiwania pracy i nie tylko.

śr. ocena 5 / głosów 5