Czym zajmuje się metaloplastyka?

Historia metaloplastyki sięga czasów prehistorycznych. Już wtedy ludzie opanowali sztukę tworzenia przedmiotów użytkowych oraz elementów ozdobnych z metalu. Mimo że dzisiaj rzemiosło to wykorzystuje zupełnie inne techniki, to nadal tworzone są efektowne dekoracje czy detale służące wykończeniu wnętrz. Czym jest metaloplastyka? I czym zajmują się osoby trudniące się tym rzemiosłem?

Metaloplastyka – co to takiego?

Metaloplastyka jest dziedziną, która stoi na granicy sztuki oraz rzemiosła. Dzięki temu mogą powstawać elementy użytkowe oraz dekoracyjne z metalu o rozmaitych kształtach, krzywiznach oraz rozmiarach.

Historia metaloplastyki jest bardzo długa – przez lata doskonalono i szlifowano stosowane techniki. Początkowo zajmowano się produkcją klamer, bransolet, pucharów. Natomiast w średniowieczu dzięki odpowiedniej obróbce metalu powstawały bramy do największych katedr i kościołów.

Metaloplastyka obejmuje wiele technik – w tym obróbkę na ciepło oraz na zimno. Metal może być kuty, prostowany, wyginany przy pomocy młotka. Można go także skręcać lub zwijać szczypcami. Materiał ten kształtuje się również przez wiercenie, spawanie poszczególnych elementów, wyklepywanie oraz wytłaczanie. Aby nadać mu pożądaną formę, można go piłować pilnikami i ciąć przy pomocy piły czy też wycinaków.

Dzięki całej gamie dostępnych technik możliwe jest tworzenie przedmiotów i dekoracji o finezyjnych oraz ciekawych kształtach. Korzysta na tym zwłaszcza branża wnętrzarska, gdyż wyroby te są niezwykle eleganckie oraz stylowe. Ponadto można dokładnie zaplanować formę takich przedmiotów, aby podkreślały charakter konkretnego wnętrza – mówi ekspert z Zakładu Metalowego Mieczysława Pokój.

Jakie wyroby powstają dzięki technikom wykorzystywanym przez metaloplastykę?

Metal to doskonały materiał do tego, aby tworzyć przedmioty użytkowe, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami wizualnymi. Właśnie ze względu na aspekt estetyczny wyroby takie często pojawiają się we wnętrzach domów czy w siedzibach różnych instytucji.

W ten sposób powstają wyjątkowe przęsła ogrodzeniowe wykonywane ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Tworzone są tak furtki oraz bramy wjazdowe, które mogą wyróżniać się misternymi zdobieniami. Metaloplastycy bardzo często wykonują balustrady i to zarówno te znajdujące się w budynkach, jak i na zewnątrz – na przykład na trasie lub balkonie. Można tak stworzyć także poręcze schodowe. Oprócz tego wyroby z metalu przeznaczone do tego, aby znajdować się pod gołym niebem, zabezpiecza się przed niszczącym działaniem korozji.

śr. ocena 0 / głosów 0