Co warto wiedzieć o roletach rzymskich?

Szukasz ciekawego sposobu na udekorowanie okien w swoim domu czy mieszkaniu? Zależy ci na tym, by wybrane rozwiązanie było nie tylko piękne, ale też praktyczne? Weź pod uwagę montaż rolet rzymskich, łączących w sobie zalety łatwych w pielęgnacji, eleganckich zasłon i prostych w obsłudze, tradycyjnych rolet. Na czym polega fenomen rolet rzymskich i o czym warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

rolety-rzymskie

Rolety rzymskie bez wątpienia należy zaliczyć do najbardziej efektownych dekoracji okiennych, które doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Jak działa roleta rzymska?

Mechanizm rolet rzymskich  opiera się na systemie linek. To dzięki nim, chcąc odsłonić okno, unosimy tkaninę ku górze. Jednak materiał nie jest zwijany w rulon, tak jak dzieje się to w zwykłych roletach. Tkanina rolety rzymskiej podczas podnoszenia układa się w poziome, równoległe fałdy, co daje efekt zbliżony do ozdobnych lambrekinów.

W zależności od modelu, rolety rzymskie mocuje się do rurkowych karniszy lub szyn aluminiowych. Na sposób instalacji danej rolety warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem, by móc się odpowiednio przygotować. Bez względu na rodzaj rolety rzymskiej, montaż nigdy nie jest trudny i można przeprowadzić go samodzielnie z użyciem podstawowych narzędzi.

Olbrzymią zaletą rolet rzymskich jest możliwość prania tkaniny. Przykurzony czy zabrudzony materiał możemy łatwo zdjąć i – w zależności od jego rodzaju – uprać w pralce lub oddać do pralni. Ta właściwość daje olbrzymią przewagę roletom rzymskim nad ich klasycznymi odpowiednikami.

Gdzie będą pasowały rolety rzymskie?

Ogromna różnorodność materiałów, z jakich można produkować rolety rzymskie sprawia, że sprawdzą się one niemal w każdym pomieszczeniu, bez względu na dominujący styl aranżacji wnętrza – przekonuje nasz rozmówca z warszawskiej firmy Roletta, zajmującej się m.in. szyciem rolet okiennych na wymiar.

W pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych najlepiej będą prezentowały się rolety z cięższych materiałów o jednorodnej barwie. Do mieszkań w stylu skandynawskim polecamy rolety w odcieniach szarości i beży, natomiast we wnętrzach inspirowanych stylem pop-art doskonale sprawdzą się rolety rzymskie w bardziej zdecydowanych kolorach.

Z kolei do wnętrz w stylu klasycznym, tradycyjnym bądź rustykalnym sugerujemy rolety rzymskie z tkanin lżejszych, bardziej lejących, które po zwinięciu będą układały się w mniej przewidywalny, za to z pewnością bardziej ozdobny sposób. W takich pomieszczeniach sprawdzą się zarówno materiały jednokolorowe, jak i bardziej fantazyjne, np. zdobione kwiatowymi deseniami.

śr. ocena 5 / głosów 6