Co powinien uwzględniać projekt systemów klimatyzacji?

Instalacja klimatyzacyjna to rozwiązanie, które w siedzibach firm należy już do standardu. W domach i mieszkaniach prywatnych zaś staje się coraz bardziej popularne. Każda instalacja montowana jest według odpowiedniego projektu. Co powinien uwzględniać taki projekt systemu klimatyzacji? Jakie czynniki odgrywają tutaj najważniejszą rolę?

Dobry projekt systemu klimatyzacji

Dobry system klimatyzacyjny to taki, który działa sprawnie oraz efektownie. Problemy zaś związane z jakością klimatyzacji nie leżą wyłącznie po stronie techniki i nie są uzależnione tylko od urządzeń, które wchodzą w jej skład. Bardzo ważną rolę pełni bowiem projekt systemów klimatyzacyjnych. Tworząc projekty, specjaliści od montażu i instalacji systemów klimatyzacyjnych, muszą uwzględniać wiele czynników. Pośród nich zaś takie ważne aspekty jak warunki architektoniczne oraz przeznaczenie budynku i potrzeby jego użytkowników.

Warunki architektoniczne budynku

Optymalny dobór instalacji klimatyzacyjnej zależy od istniejących warunków architektonicznych budynku. Zadaniem projektanta klimatyzacji polega więc na znalezieniu takiego rozwiązania dla danego budynku, które będzie optymalne oraz dostosowane do jego możliwości i ograniczeń. Sytuacja odwrotna bywa możliwa, jej konsekwencje jednak mogą być bardzo przykre.

Zatem planując montaż instalacji klimatyzacyjnej projektanci muszą brać pod uwagę takie kwestie jak: odpowiednia ilość miejsca na poszczególne urządzenia, prowadzenie przewodów pionowych oraz możliwy dostęp do filtrów i innych ważnych elementów instalacji. Projektant klimatyzacji w już istniejącym budynku jest więc często zmuszony do stosowania rozwiązań, które są podporządkowane strukturze architektonicznej danej budowli. Profesjonalny i doświadczony projektant dobierze najbardziej korzystne rozwiązanie i stworzy system, zapewniający optymalne koszty inwestycyjne oraz najniższe koszty eksploatacyjne.

Przeznaczenie budynku i potrzeby jego użytkowników

Kolejną bardzo ważną kwestią, decydującą o efekcie końcowym projektów systemów klimatyzacji jest charakter budynku. Otóż inna instalacja skutecznie spełni swoją rolę w domu jednorodzinnym, inna w biurze, a jeszcze inna na przykład w restauracji.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy PUCH w Łodzi, która specjalizuje się w projektowaniu, montażu oraz serwisie systemów klimatyzacji: 

Projekty klimatyzacji dla restauracji muszą uwzględniać jej ciche działanie przy jednoczesnej wysokiej efektywności. Do zadań urządzeń instalacji należy zaś filtrowanie nieprzyjemnych zapachów, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w salach restauracyjnych oraz w pomieszczeniach kuchennych. Z uwagi na charakter restauracji, agregatory powinny wyróżniać się wysoką odpornością na wszelkie opary oraz tłuszcze. Ponadto muszą być one wydajne i łatwe w obsłudze.

W domach jednorodzinnych zaś najczęściej sprawdzają się klimatyzatory naścienne. Agregaty wówczas mocowane są do ścian w bliskiej odległości od sufitu. Charakteryzują się one intuicyjną obsługą. Odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza można ustawiać w prosty sposób według istniejących potrzeb. Współczesne klimatyzatory wyróżniają się także inteligentną technologią oraz nowoczesnym i estetycznym wyglądem.

Projekty systemów klimatyzacji do biur z kolei zależą od stanu budynku, w którym są one zlokalizowane oraz od ilości pomieszczeń pracowniczych. Dla wielu firm, bardzo ważnym czynnikiem jest również wystrój wnętrza, stąd obecnie w nowoczesnych biurach najczęściej instalowane są schowane pod sufitem klimatyzatory kanałowe. Podobnie, jak w przypadku instalacji montowanych w domach prywatnych czy restauracjach, systemy klimatyzacji w restauracjach muszą wyróżniać się wysoką wydajnością oraz łatwością w obsłudze.

śr. ocena 5 / głosów 5