Chemia samochodowa. Autokosmetyki i akcesoria

Każdy posiadacz samochodu wie, jak ważne jest dbanie o niego. W końcu wygląd pojazdu dużo świadczy o jego właścicielu. Co więcej, utrzymywania auta w dobrym stanie sprawia, że jego wartość jest wciąż odpowiednio wysoka. Do pielęgnacji samochodu warto używać specjalistycznych autokosmetyków oraz akcesoriów. Przedstawiamy te najbardziej polecane.

chemia-samochodowa

Dobrze utrzymany pojazd to duma każdego właściciela. Dla wielu nie ma bowiem piękniejszego widoku, niż auto lśniące w blasku słońca i pachnąca, czysta tapicerka, która ukazuje się oczom po otworzeniu drzwi. Nie da się ukryć, że aby osiągnąć taki efekt, trzeba się trochę napracować. Wysiłek może być jednak mniejszy, jeśli do zabiegów pielęgnacyjnych stosuje się odpowiednią chemię samochodową.

Rodzaje autokosmetyków

W sklepach znaleźć można wiele różnych rodzajów kosmetyków samochodowych. Można podzielić je na kosmetyki do karoserii, do szyb, do opon, do felg, do tapicerki oraz do elementów plastikowych. Istnieją także specjalistyczne specyfiki, które stosuje się do czyszczenia silnika. Nie wszystkie z autokosmetyków są wam niezbędne, dlatego warto wiedzieć, na które z nich najlepiej postawić, aby jak najlepiej zadbać o swój pojazd.

Jakie autokosmetyki wybrać?

Swoje propozycje autokosmetyków przygotowali dla nas specjaliści z Hurtownichemicznej.com. Ich zdaniem, w pielęgnacji auta każdemu przyda się:

  • szampon do auta – wyróżnia się szampony z woskiem lub bez. Te drugie służą do czyszczenia całego pojazdu (łącznie z lusterkami, kloszami lamp oraz elementami plastikowymi), podczas gdy tych pierwszych używać można tylko do mycia karoserii. To niedrogi i szybki sposób na odświeżenie wyglądu samochodu. Poza wyżej wymienionymi, znaleźć można także szampony nabłyszczające, osuszające (bez wycierania) oraz zapobiegające utlenianiu się lakieru.
  • Preparaty do czyszczenia felg – usuwają brud, który osadza się na felgach podczas jazdy po drodze oraz nalot z opiłków z klocków hamulcowych (nie da się go usunąć bez tego typu specyfików). Tego typu płyny mają w składzie, poza różnymi detergentami, silnie żrące kwasy. Zazwyczaj preparaty do czyszczenia felg sprzedaje się w postaci sprayu, który rozpyla się na felgi.
  • Woski do karoserii – dzięki nim auto wygląda jak nowe i pięknie błyszczy w słońcu. Znaleźć można woski naturalne i syntetyczne (bardziej trwałe, niż naturalne).Dostępne są także woski w płynie, mleczku i w formie pasty (najtrudniejsze w użytkowaniu, ale dające najtrwalszy efekt). Dla starych aut polecane są pasty ścierne z woskiem, które usuwają zmatowienia na lakierze.
  • Środki do czyszczenia wnętrza – środki do szyb samochodowych,specyfiki do czyszczenia deski rozdzielczej, kokpitu i elementów plastikowych oraz te do czyszczenia tapicerki.

Akcesoria do czyszczenia samochodu

Poza właściwymi środkami chemicznymi, do utrzymywania pojazdu w jak najlepszym stanie, potrzebne są odpowiednie akcesoria. Przy ich pomocy z łatwością nałożycie wszystkie specyfiki i dokładnie wyczyścicie swoje auto. Należą do nich gąbki, ręczniki papierowe, szczoteczki, ścierki z mikrofibry, ściągaczki do wody oraz odkurzacze samochodowe.

To tylko przykładowe akcesoria, które (w połączeniu z autokosmetykami) pozwolą wam utrzymywać wasz pojazd w świetnym stanie przez długie lata. Należy jednak pamiętać o regularnym wykonywaniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych, ponieważ w tym wypadku kluczem do sukcesu jest systematyczność i dokładność.

śr. ocena 5 / głosów 5