Charakterystyka filtrów podłogowych

Pochłanianie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku zakładów przemysłowych. W takich miejscach wykorzystuje się bowiem farby i lakiery, które mogą okazać się szkodliwe dla pracowników. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie filtrów podłogowych odpowiadających za wychwytywanie niepożądanych cząstek. Czym dokładnie są takie produkty?

kabina lakiernicza

Czym są filtry podłogowe?

Filtry podłogowe zazwyczaj składają się z włókna szklanego ułożonego w sposób nieregularny. Takie rozwiązanie podnosi skuteczność wyłapywania pyłu lub innych zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Lepsze warianty filtrów są wyposażone w warstwę, która pozwala na zatrzymywanie cząsteczek w ich strukturze. Czasami ma ona inny kolor, co umożliwia bezproblemowy montaż właściwą stroną.

Poszczególne filtry podłogowe różnią się od siebie pod względem dokładnych parametrów. Podczas wyboru warto skupić się na zdolnościach pochłaniania zanieczyszczeń oraz dokładnych wymiarach. Takie produkty występują bowiem w różnych wielkościach, czasami osiągających nawet 2 m szerokości – tłumaczy pracownik sklepu WIK-ZU dystrybuującego filtry o wielu zastosowaniach.

Poszczególne filtry podłogowe różnią się od siebie także grubością i stopniem filtracji, który wynosi zwykle od 94 do 96%. Klasa ma ogromne znaczenie w przypadku profesjonalnych zakładów, w których stawia się na jakość wykorzystywanych rozwiązań. Modele o niższym stopniu filtracji są zwykle tańsze.

Większość mat jest tworzonych bez użycia silikonu. Są one również odporne na aceton, który często pojawia się w środkach chemicznych stosowanych w zakładach przemysłowych.

Zastosowanie filtrów podłogowych

Filtry podłogowe zazwyczaj pojawiają się w kabinach lakierniczych i pomieszczeniach, w których przeprowadza się lakierowanie lub suszenie towarów pokrytych specjalnymi substancjami. Mają one za zadanie wychwytywać tzw. mgiełkę. Filtry podłogowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, jak i przy produkcji mebli, okien czy maszyn. Najlepsze modele cechują się dużymi możliwościami pochłaniania, dlatego mogą być stosowane w nawet najbardziej wymagających warsztatach lakierniczych.

Jak działają filtry podłogowe?

Zadaniem filtrów podłogowych jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Zwykle są one gromadzone po konkretnej stronie maty. Mowa tu zarówno o cząsteczkach znajdujących się w mgiełce lakierniczej, jak i drobnym pyle, który pojawia się w stolarniach oraz zakładach zajmujących się obróbką metali.

śr. ocena 0 / głosów 0