Budowa i zastosowanie przenośników taśmowych

Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwach może się odbywać na różne sposoby. Jednym z nich – rozpowszechnionym niemal w każdej gałęzi przemysłu – jest zastosowanie przenośników taśmowych. Zarówno zasada ich działania, jak i sama budowa urządzenia są niezwykle

Budowa przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe są zbudowane z taśmy transportowej, opartej na wałkach. Jest to prosta konstrukcja, ale co najważniejsze – niezwykle wytrzymała, ponieważ rama jest zbudowana najczęściej ze stali lub aluminium. Natomiast sama taśma może być wykonana z różnego rodzaju materiałów (np. guma, kauczuk lub silikon, taśmy czy siatki metalowe). Warto dodać, że w przypadku przenośników przeznaczonych do materiałów sypkich, stosuje się najczęściej taśmy dodatkowo wyposażone w zbieraki, których celem jest zapobieganie rozsypywaniu się danego materiału. Warto poświęcić chwilę uwagi działaniu urządzenia, które jest napędzane za pomocą bębna napędowego (może być ich kilka), zasilanego zamontowanym silnikiem elektrycznym. Polega to na tym, że taśma transportowa ślizga się po blacie, a na końcach przenośnika zamontowane są rolki napędowe oraz zwrotne, a także układ napinający. Całość działa dzięki napędowi, którym może być silnik elektryczny czy też elektrobęben. Na uwagę zasługuje fakt, że przenośniki – w zależności od indywidualnych potrzeb klienta – mogą być dodatkowo wyposażone w urządzenia tj. waga.

Zastosowanie urządzenia

Bez względu na to, czy potrzebujesz przetransportować lekkie lub ciężkie materiały, idealnym rozwiązaniem w obu przypadkach będą przenośniki taśmowe. Dzięki temu, że urządzenie może być wyposażone w wiele rodzajów taśm transportowych, można je dostosować do różnych produktów. Doskonale sprawdzi się zarówno dla ładunków drobnicowych, jak także sypkich. Zaletą urządzenia jest sprawnie działający i bardzo dobrze skonfigurowany system, który niezwykle łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Warto wiedzieć, że przenośniki taśmowe mogą być stosowane jako część danej linii produkcyjnej lub samodzielnie. Specjalista reprezentujący Grupę Kapitałową Patentus z Pszczyny dodaje, że: urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w pracach magazynowych, liniach produkcyjnych i montażowych, kopalniach, a także w rolnictwie. Pozwalają na przemieszczanie produktów na różne wysokości – nie tylko w poziomie, lecz także pionowo (zachowując kąt ok. 30 stopni).