Budowa i działanie części hydraulicznej pompowni

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest odprowadzenie ścieków metodą grawitacyjną, stosowane są specjalne urządzenia. To właśnie pompownie ścieków, których zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń ciekłych do kanalizacji lub przydomowego szamba. Pompownie mogą znajdować się w budynku lub obok niego. Jak jest zbudowana i w jaki sposób działa część hydrauliczna pompowni ścieków?

oczyszczalnia-sciekow

Budowa i najważniejsze zadania pompowni ścieków

Pompownia jest tym elementem układu kanalizacyjnego, który jest stosowany w miejscach, w których nie ma możliwości odprowadzenia ścieków metodą grawitacyjną. Producentem takich pompowni są wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak Inwap. W jej skład wchodzą m.in. takie elementy, jak komora pompowni i pompa z układem hydraulicznym oraz sygnalizacyjnym. Działanie pompowni przebiega w następujący sposób: dopływające do niej z wnętrza budynku ścieki, po osiągnięciu określonego poziomu, zostają przetłoczone dalej; następnie trafiają albo na wyższy poziom, albo na większą odległość. Ich przetoczenie możliwe jest w takie miejsca, w których niemożliwe jest wykorzystanie w tym celu sił grawitacji. Pompownia może przenosić ścieki do kanalizacji, która znajduje się niedaleko posesji, jak i współpracować ze zbiornikiem bezodpływowym lub przydomową oczyszczalnią ścieków. Jednym z najważniejszych elementów wchodzących w skład każdej pompowni ścieków jest pompa. Jest to element hydrauliczny, który odpowiada za przenoszenie nagromadzonych w komorze pompowni ścieków w inne miejsce.

Jak jest zbudowana i w jaki sposób działa część hydrauliczna pompowni ścieków?

Część hydrauliczna pompowni ścieków zasadniczo zbudowana jest z kilku elementów: w ich skład wchodzi m.in. sprzęgło hydrauliczne dolne i górne, które montowane są w połowie zbiornika w przypadku pompowni domowych i kompaktowych. W następnej kolejności warto wymienić zawory zwrotne, których najważniejszym zadaniem jest zapobieganie cofaniu się ścieków oraz zawory odcinające, których podstawową funkcją jest całkowite zamykanie obiegu cieczy, co przydaje się m.in. podczas prowadzenia prac konserwacyjnych i serwisowych poszczególnych elementów hydraulicznych pompowni. Do elementów hydraulicznych pompowni należą także kształtki (w tym kolana, trójniki, redukcje i inne elementy) oraz orurowanie. Orurowanie najczęściej wykonuje się z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która pod wpływem wilgoci i ciągłego kontaktu z cieczami nie ulega korozji i może być wykorzystywana przez długi czas.

śr. ocena 5 / głosów 5