Blachy zimno- i gorącowalcowane. Porównanie

Na rynku znaleźć można wiele wariantów blach, które różnią się od siebie pod względem kilku parametrów. Zastosowanie konkretnego rodzaju w dużej mierze zależy od jego charakterystyki i właściwości. Nie wszystkie warianty pozwalają bowiem na swobodną obróbkę czy wykorzystywanie w danych warunkach. Jakie są różnice pomiędzy blachą zimnowalcowaną a gorącowalcowaną?

blachy

Cechy blachy gorącowalcowanej

Blacha gorącowalcowana sprawdza się dobrze w zastosowaniach, które wymagają jej dalszej obróbki. Podczas produkcji takich elementów powierzchnia stali utlenia się, co skutkuje powstawaniem zgorzelin. Z tego powodu blacha gorącowalcowana nie ma idealnej powierzchni, dlatego znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jej perfekcyjny wygląd nie jest wymagany.

– Z blachy gorącowalcowanej można tworzyć duże konstrukcje, takie jak mosty, budynki, kładki, podnośniki, wieże, elementy statków, podnośniki czy schody. Jest ona używana także do produkcji maszyn przemysłowych oraz drobnych części, na przykład teowników, kątowników czy ceowników. Czasami taki materiał można spotkać również w przypadku rur – mówi specjalista z firmy Loko oferującej blachy walcowane na zimno i gorąco.

Produkcja blachy gorącowalcowanej jest tańsza niż zimnowalcowanej. Proces ten wiąże się bowiem z koniecznością wykonania mniejszej liczby czynności i zużyciem niewielkiej ilości energii. Głównym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego wariantu nie jest jednak cena, lecz jego właściwości wpływające na późniejsze zastosowanie.

Cechy blachy zimnowalcowanej

Blachy zimnowalcowane powstają ze swoich gorącowalcowanych odpowiedników. Do ich produkcji wykorzystuje się kolejne procesy obejmujące dalsze walcowanie oraz żarzenie rekrystalizujące. Ten typ blach jest wykorzystywany głównie w motoryzacji i elektrotechnice, ponieważ jest znacznie cieńszy i bardziej wytrzymały.

Powierzchnia blachy walcowanej na zimno, w przeciwieństwie do gorącowalcowanego odpowiednika, ma idealnie gładką powierzchnię, którą można polerować lub szlifować. Większa wytrzymałość takiego materiału uniemożliwia jednak jego dalszą obróbkę.

Jaką blachę wybrać?

Wybór odpowiedniego typu blachy zależy od tego, w jaki sposób chcesz ją wykorzystać. Jeśli zależy Ci na idealnie gładkiej powierzchni i nie chcesz poddawać materiału dalszej obróbce, najlepszym wyborem będzie typ walcowany na zimno. Natomiast w sytuacji, gdy blacha może być grubsza i nierówna, ale konieczne jest jej dalsze przekształcanie, jedyną opcją pozostaje wariant gorącowalcowany.

śr. ocena 0 / głosów 0