Badanie zagęszczenia gruntu płytą VSS

Zanim na gruncie pojawi się dom, droga czy torowisko, konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób podłoże będzie reagowało na nacisk. To zależy m.in. od jego zagęszczenia. Jednym ze sposobów na sprawdzenie tego parametru jest metoda VSS, w której wykorzystuje się płytę statyczną. Na czym polega to badanie i jak przebiega? Dowiedz się więcej o badaniu zagęszczenia gruntu.

badanie-gruntu

Czym jest płyta VSS?

Płyta VSS to urządzenie służące do badania gruntu. Pozwala ona określić tzw. wskaźnik odkształcenia (wskaźnik zagęszczenia, E) przez sprawdzenie, na ile badany grunt osiada pod zadanym obciążeniem. Ta wiedza jest bardzo istotna dla projektantów i wykonawców dróg. Dlaczego? O tym powie ekspert z sieci akredytowanych laboratoriów Grupy BARG:

Stopień, w jakim grunt osiada, decyduje o tym, co można na nim wznieść. Jeżeli gęstość podłoża jest zbyt niska, czyli dochodzi do znacznego osiadania, zagraża to stabilności planowanych w tym miejscu konstrukcji. Konieczne jest wówczas zagęszczanie podłoża, jego wymiana albo inne prace geoinżynieryjne. Aby poznać, jak grunt będzie się zachowywał pod stałym obciążeniem, przeprowadza się testy z użyciem płyty VSS.

Przejdźmy do budowy płyty VSS.

Najważniejszym elementem tego urządzenia jest metalowa płyta. Jej zadaniem jest dociskanie badanej powierzchni. Siła nacisku jest generowana przez pompę hydrauliczną z manometrem. Czujniki zegarowe dokonują pomiaru głębokości, na jaką osiada badany grunt, a punktem odniesienia dla nich jest trójnogi statyw, na którym całość się opiera. Elementem koniecznym do wykonania pomiaru jest także przeciwwaga. Może to być np. walec drogowy.

Jak przebiega badanie zagęszczenia powierzchni płytą VSS?

Badanie zagęszczenia powierzchni metodą VSS przeprowadza się w terenie – tam, gdzie ma być wzniesiona planowana konstrukcja. Po ustawieniu płyty VSS pod przeciwwagą wykonuje się pierwszy pomiar, który określa tzw. obciążenie pierwotne. Rozpoczyna się obciążanie płyty. W tym czasie co 2 minuty należy notować osiadanie. Jeżeli przestaje ono znacząco wzrastać w kolejnych pomiarach, należy zwiększyć obciążenie. Następnie stopniowo zmniejsza się je aż do punktu wyjściowego, czyli całkowitego odciążenia.

Po zakończeniu pomiaru obciążenia pierwotnego, odciążeniu gruntu i odczekaniu 5 minut wykonuje się pomiar modułu wtórnego. Procedura jest taka sama, jak w przypadku obciążenia pierwotnego. Dysponując danymi z obu pomiarów, można obliczyć wskaźnik odkształcenia i podjąć decyzję o tym, czy podłoże nadaje się do wykorzystania pod budowę.

śr. ocena 5 / głosów 5