Automatyka do bram w przemyśle

Bramy przemysłowe mogą być sterowane zarówno ręcznie, jak i przy użyciu napędu automatycznego. Jak w przypadku każdej innej bramy, automatyka podnosi komfort użytkowania i niesie za sobą wiele korzyści, m.in. oszczędność czasu pracowników, lepsze wykorzystanie przestrzeni, a także bezpieczeństwo pracy. W automatykę możemy zaopatrzyć każdą bramę przemysłową – zarówno segmentową, jak i rolowaną.

Dobór automatyki

Brama podnoszona, segmentowa, uchylna czy rolowana – różnorodność rozwiązań jest duża. Niezależnie od rodzaju bram, każdą z nich możemy wyposażyć w systemy automatyki. Dobierane są one pod kątem rozmiaru i ciężaru bramy, częstotliwości otwierania oraz zapotrzebowania na szybkość otwierania.

W przemyśle najczęściej stosowane są bramy segmentowe lub bramy rolowane. Jak mówi ekspert z firmy Formelana:

Od kilku lat z powodzeniem zajmujemy się produkcją bram rolowanych dla lokali usługowych, hal przemysłowych, a także magazynów. Również bramy segmentowe znajdują zastosowanie w przemyśle. Bramy dla przemysłu, dzięki wykonaniu z wysokogatunkowych materiałów, gwarantują wieloletnią bezawaryjność. I oczywiście posiadają możliwość sterowania automatycznego.

Przemysłowe wykorzystanie bram wiąże się z ich intensywną eksploatacją, nierzadko pracą w trudnych warunkach czy w pośpiechu. Silniki służące do zautomatyzowanego otwierania i zamykania bram są dostosowane do intensywnej pracy oraz warunków panujących w danym obiekcie. Nie straszne im czynniki takie jak: wilgoć, zapylenie, niskie temperatury, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach takich jak myjnie, lakiernie, proszkownie, mroźnie czy inne obiekty przemysłowe, w których panują ekstremalne wręcz warunki.

Każda brama przemysłowa może być sterowana przy pomocy konsoli sterowniczej, umożliwiającej sterowanie bramą góra-stop-dół. Może być również wyposażona w sterowanie kablowe lub radiowe przy pomocy pilota lub za pomocą przełącznika kluczykowego. Oczywiście nadal możliwy jest montaż elementów do ręcznej obsługi, takich jak łańcuch oraz korba do awaryjnej obsługi bramy. 

Korzyści płynące ze zautomatyzowania

Automatyka wykorzystywana do bram w przemyśle, niesie ze sobą takie korzyści, jak: wydłużenie żywotności bramy, zwiększenie bezpieczeństwa pojazdów i pracowników poprzez system automatycznego wykrywania przeszkód i natychmiastowego zatrzymania napędu, oszczędność energii elektrycznej, dzięki automatycznemu (często już biernemu) zamykaniu po upływie określonego czasu oraz zmniejszenie ryzyka pozostawienia bramy otwartej. Segmentowe bramy automatyczne posiadają także opcjonalne akumulatory rezerwowe na wypadek braku zasilania.

Dzięki zastosowaniu bram segmentowych lub rolowanych, dysponujemy większą ilością miejsca i wykorzystujemy całą powierzchnię magazynową czy inną powierzchnię roboczą. Dodatkowe elementy, takie jak fotokomórki zabezpieczające, montowane w świetle wjazdu, sygnalizatory świetlne, informujące o położeniu bramy lub jej pracy – wszystko to wpływa na poprawę jakości i bezpieczeństwa pracy.

śr. ocena 5 / głosów 5