Akcesoria okienne. Dostępne rozwiązania zakupowe

Dom bez okien to nie dom, tylko bunkier. Są one niezbędnym elementem konstrukcji: wpuszczają do środka światło oraz świeże powietrze, pozwalają też obserwować świat zewnętrzny, sprawdzać, czy pada deszcz, lub doglądać bawiących się na dworze dzieci. Ich obecność może też jednak nieść ze sobą pewne minusy – na szczęście większość problemów rozwiązać da się dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom, które przy okazji pełnią często funkcję dekoracyjną.

dodatki-do-okien

Tak właśnie jest chociażby w przypadku rolet. Występują one w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model idealnie wpasowujący się w aranżację danego wnętrza. Podstawowym zadaniem każdej rolety jest jednak nie tyle stanowienie ozdoby pomieszczenia, ile zabezpieczenie go przed nadmiarem światła, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Paleta możliwości

Do wyboru mamy modele pozwalające uzyskać całkowite zaciemnienie (jakże ważne dla stworzenia optymalnych warunków do spania czy oglądania filmów), a także takie, które przepuszczają światło słoneczne, ale zarazem łagodnie je rozpraszają. Chroni to przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz, jak również sprawia, że ostre promienie słońca nie rażą domowników. Rolety występują ponadto w różnych wariantach, jeśli chodzi o sposób montażu (na ścianie, we wnęce okiennej, na skrzydle ramy okna) oraz materiał wykonania (dostępne są np. opcje odporne na wilgoć, idealnie sprawdzające się w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie).

Żaluzje, czyli większa kontrola

Podobne funkcje spełniać mogą też żaluzje wewnętrzne, które pozwalają spoglądać przez okno z wnętrza domu, utrudniając jednocześnie podglądanie go osobom postronnym. Zapewniają też większą swobodę w zakresie regulacji przepływu ilości światła niż rolety, występują natomiast w nieco mniejszej liczbie modeli. Wybierać możemy zasadniczo pomiędzy żaluzjami aluminiowymi oraz pokrytymi drewnopodobną okleiną, to jednak z reguły w zupełności wystarcza, by znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla wnętrz utrzymanych zarówno w nowoczesnej, jak i bardziej klasycznej stylistyce. Niektóre dostępne na rynku modele wyposażone są dodatkowo w wygodny napęd elektryczny – w swojej ofercie ma je m.in.  sosnowiecki salon okien i drzwi Jachimczak.

Bariera dla insektów

Do akcesoriów okiennych z pewnością zaliczyć można też moskitiery. Warto zaznaczyć, że chronią one nie tylko przed komarami, jak sugeruje nazwa, ale też przed innymi owadami (np. uciążliwymi muchami), a także przed wpadaniem do wnętrz rozmaitych zanieczyszczeń, w postaci choćby liści. Obecność moskitier pozwala wyeliminować te problemy bez konieczności pozbawiania domowników stałego dostępu do świeżego powietrza.

Choć w sklepach dostępne są moskitiery przyklejane od zewnątrz do ościeżnicy okna lub mocowane na rzepy, to jest to mało praktyczne rozwiązanie. Klej bowiem po pewnym czasie puszcza lub kruszeje na mrozie, co oznacza, że taka moskitiera posłuży nam w najlepszym razie zaledwie jeden sezon. Znacznie lepiej zainwestować w moskitiery ramkowe bądź przesuwne (konkretny rodzaj dobiera się do typu okna). Ich montaż, dzięki specjalnym zaczepom, wcale nie jest bardziej problematyczny – podobnie jak demontaż w celu wyczyszczenia i przechowania przez zimę do kolejnego sezonu, gdy można wykorzystać je bez obaw ponownie.

śr. ocena 5 / głosów 5