Zlew wpuszczany czy nakładany? Porady i wskazówki

Jednym z obowiązkowych elementów w każdej kuchni jest zlewozmywak. Nawet jeśli w domu na co dzień posługujemy się zmywarką, naczynia zwykle należy wstępnie przepłukać. W zlewie płuczemy produkty spożywcze przed przygotowaniem i myjemy owoce, tutaj też pozbywamy się wody z gotowania makaronu czy ryżu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni zlew do nowej kuchni.

Trudny wybór zlewu kuchennego

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli zlewozmywaków kuchennych. Różnią się między sobą materiałami, z których są wykonane, wielkością, konstrukcją i sposobem montażu. Do najtrwalszych i najłatwiejszych w utrzymaniu w czystości zaliczamy zlewy stalowe, zaś wybór wielkości i konstrukcji (z ociekaczem lub bez) zwykle uzależnia się od potrzeb w danym domu.

Zanim przystąpisz do wyboru zlewu o pożądanej wielkości i ilości komór, musisz zdecydować o jego sposobie montażu. O tym, czym różnią się zlewozmywaki nakładane od wpuszczanych i w jakich sytuacjach sprawdzają się poszczególne modele rozmawialiśmy z ekspertem z przedsiębiorstwa KUCHINOX. Oto podsumowanie naszych wspólnych rozważań.

Wady i zalety różnych rodzajów zlewozmywaków

Największą popularnością w polskich mieszkaniach wciąż cieszą się zlewozmywaki nakładane. Taki stan rzeczy wynika z łatwości montażu, który nie wymaga specjalnych przygotowań. Jak sugeruje nazwa, zlew tego typu nakłada się na otwór w blacie szafki kuchennej.

Szerokie krawędzie podtrzymują zlewozmywak na blacie szafki, a tylna powinna być nieco wygięta, by zapobiegać przeciekaniu wody. Dodatkowo, zlew nakładany warto montować z uszczelnieniem, które stabilizuje jego pozycję i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przeciekaniem.

Głównym zarzutem, jaki pada pod adresem zlewów nakładanych jest mniejsza estetyka. Krawędź zlewu wyraźnie odstaje ponad płaszczyznę blatu, a dodatkowo sprzyja zbieraniu się w tych okolicach zabrudzeń z okruchów i resztek jedzenia. Zaletą jest wspomniana wcześniej łatwość instalacji i stosunkowo niska cena.

Zlewozmywaki wpuszczane, nazywane niekiedy wbudowywanymi, montuje się w taki sposób, że ich krawędź jest idealnie zrównana z blatem. Sama instalacja jest zdecydowanie trudniejsza i zwykle wymaga zaangażowania fachowca. Również cena zlewu wpuszczanego jest wyższa niż w przypadku modelu nakładanego.

Wybór zlewozmywaka wpuszczanego daje jednak znacznie lepsze efekty wizualne i ułatwia utrzymanie powierzchni roboczej w czystości. A ponieważ wyposażenia kuchni nie zmieniamy często, zdecydowanie warto zainwestować w to eleganckie rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 5