Zastosowanie zapraw murarskich i tynkarskich

Podczas budowania domu, ściany, muru, ogrodzenia… w zasadzie czegokolwiek, potrzebne jest coś, co połączy poszczególne elementy i sprawi, że nie będą one przesuwały się względem siebie. I tu pojawia się zaprawa, która „skleja” ze sobą fragmenty ściany, a czasami także izoluje niektóre elementy od niekorzystnych warunków atmosferycznych.

zaprawa murarska

Czym jest zaprawa murarska?

Zaprawa murarska to po prostu mieszanina wody i spoiwa z bardzo drobnym kruszywem. Wspomniane spoiwo to nic innego, jak materiał, który w wyniku reakcji zachodzących podczas kontaktu z wodą powoduje trwałe wiązanie mieszanki. Kruszywo z kolei pozwala nam zmniejszyć ilość użytej zaprawy. Najpopularniejszym rodzajem zaprawy murarskiej jest zaprawa cementowo-wapienna, którą wykonujemy bezpośrednio w tym samym miejscu, w którym wykonujemy prace murarskie.

Zastosowanie zaprawy tynkarskiej

Aby nadać elementom budynku estetycznego wyglądu, wyrównać powierzchnię oraz zabezpieczyć powierzchnię ściany przed działaniami niekorzystnych czynników stosuje się zaprawy tynkarskie. Stanowią one również doskonały podkład pod płytki ceramiczne lub płyty styropianowe. W takim przypadku najlepiej sprawdza się zaprawa tynkarska cementowa.

Wybór odpowiedniej zaprawy

Zarówno zaprawy murarskie, jak i tynkarskie spełnią swoją funkcję pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane do planowanych prac i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Inną zaprawę tynkarską położymy na zewnątrz budynku, a inną w pomieszczeniu. Inne zaprawy zastosujemy w suchych pomieszczeniach, a jeszcze inne w tych, w których często występuje para wodna w dużych ilościach. Dlatego zaprawy zostały podzielone na klasy. Najlepiej skorzystać z pomocy sprzedawcy np. z Kruszywa Polskie S.A., który pomoże nam wybrać odpowiednią zaprawę.