Zastosowanie kręgów betonowych

Beton, ze względu na bardzo dobre właściwości fizyczne i niewielką cenę, stanowi obecnie najchętniej wykorzystywany materiał budowlany. Elementy betonowe można wykonywać bezpośrednio na placu budowy lub sięgać po gotowe produkty prefabrykowane.

To drugie rozwiązanie, czyli korzystanie z gotowych elementów betonowych,  jest bardzo praktyczne, jeżeli potrzebujemy wyrobów o charakterystycznych kształtach i precyzyjnych wymiarach – podpowiada nasz rozmówca z firmy Wyroby Betoniarskie Jan Stańko.

Kręgi betonowe – charakterystyka

Kręgi wykonane z betonu charakteryzują się wszystkimi właściwościami tego kompozytu, są zatem trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie zmiennych warunków pogodowych, w tym dużych wahań temperatury.

Ze względu na rozmaite zastosowania, kręgi produkuje się w różnych wymiarach, od 800×250 do 2200×1350, przy czym niektórzy producenci biorą pod uwagę możliwość przygotowania kręgów dla klienta na wymiar. Na rynku dostępne są też kręgi z dnem oraz kręgi betonowe z otworami.

Kręgi betonowe – zastosowania

Najczęściej spotykanym zastosowaniem kręgów betonowych jest budowa rozmaitych zbiorników, zarówno na czystą wodę użytkową, jak również np. na szamba. Takie wykorzystanie kręgów jest typowe szczególnie dla terenów wiejskich, których mieszkańcy nie zawsze mogą cieszyć się podłączeniem do sieci kanalizacyjnej.

W obszarach zurbanizowanych kręgi betonowe stosuje się właśnie podczas budowy systemów wodnych i kanalizacyjnych. Kręgi tworzą nie tylko przewody do odprowadzania ścieków, ale także studzienki wodomierzowe, studzienki na wodę deszczową oraz studnie.

Dodatkowe elementy konstrukcyjne

Podczas budowy konstrukcji z kręgów betonowych konieczne jest wykorzystanie dodatkowych elementów łączących i stabilizujących całość. W budowie studzienek niezbędne są pierścienie odciążające, które chronią kolejne kręgi przed nadmiernym obciążeniem.