Zasady użytkowania rękawic gumowych

Odpowiednia odzież robocza to niezbędny element wyposażenia pracowników wielu branż. W jej skład wchodząc między innymi gumowe rękawice ochronne, znajdujące zastosowania w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, w pracach laboratoryjnych oraz rolnictwie. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa wymagane jest stosowanie ich zgodnie z pewnymi zasadami.

Zastosowanie rękawicy

Rękawice gumowe mogą być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Ich zadaniem jest ochrona wrażliwej skóry dłoni przed kontaktem z czynnikami, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia, między innymi przez substancjami chemicznymi. Niemniej same rękawice posiadają tylko ograniczoną odporność na związki chemiczne. Przed ich zastosowaniem należy upewnić się, czy odpowiadają one warunkom, w jakich będą wykorzystywane, a także czy nie są uszkodzone. Ponadto należy koniecznie sprawdzić, czy rękawice mogą być wykorzystywane w konkretnych zadaniach – nie wszystkie artykuły nadają się do pracy z żywnością.

Ochrona rękawicy przed szkodliwymi warunkami

Rękawice wykonywane są z mieszanek wytwarzanych na bazie różnego rodzaju kauczuków. Materiały te zapewniają wysoki stopień ochrony skóry przed otoczeniem, jednak same również mogą zostać uszkodzone.

Kiedy nie są używane, powinny być przechowywane w odpowiedni sposób, bez wystawiania ich na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego oraz niskich i wysokich temperatur – wyjaśnia przedstawiciel firmy Larkis, produkujące wyroby gumowe – W czasie pracy i przechowania należy chronić je również przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi w wyniku przebicia, rozcięcia lub rozerwania materiału. Uszkodzone w jakikolwiek sposób rękawice nie powinny być stosowane, bowiem nie zapewniają należytej ochrony – należy je oddać do utylizacji.

Potencjalne reakcje niepożądane

Niektóre rękawice mogą zawierać składniki, które w kontakcie ze skórą może wywołać pewne niepożądane reakcje alergiczne u osób na te składniki uczulonych. Jeśli korzystając z nich zauważymy niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie skóry, wysypka czy świąd, należy je zdjąć i skonsultować się z lekarzem.

Odpowiedni rozmiar

Dla pełnego komfortu oraz bezpieczeństwa, rękawice powinny być odpowiednio dobrane do rozmiaru dłoni. Zbyt małe rękawice są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku nadmiernego naprężenia materiału, z kolei zbyt duże obniżają precyzję pracy i mogą stać się przyczyną wypadków przy pracy.

Certyfikaty i normy

Przez skorzystaniem z rękawic należy upewnić się, że spełniają one warunki zawarte w stosownych normach i posiadają certyfikaty przyznawane przez uprawnione jednostki badawcze.

śr. ocena 5 / głosów 6