Zalety wapiennych płyt elewacyjnych

Elewacja decyduje o końcowym wyglądzie domu. Dobrze dobrana podkreśli formę budynku, zaakcentuje jego atuty i zatuszuje mankamenty, a także doda mu charakteru. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się elewacyjne kamienie naturalne, nadające budynkom ciepły, elegancki wygląd. Modne są zwłaszcza wapienie, które w postaci płyt zdobią ściany zewnętrzne domów, biurowców i innych budynków.

płyty wapienne

Funkcjonalność…

Wapień to materiał znany i wykorzystywany w budownictwie od setek lat. Kolejne pokolenia doceniają jego liczne zalety oraz wysoką funkcjonalność. Dzięki temu materiały wapienne, zarówno płyty, skały i głazy, a także drobne kruszywo wapienne znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętej architekturze. Wapień zdobi wnętrza naszych domów, jako materiał na posadzki i schody, jest też obecny w ogrodach, gdzie wznosi się z niego ogrodzenia, grille czy układa alejki ogrodowe, ale chętnie wykorzystywany jest również jako materiał elewacyjny. Płyty wapienne doskonale nadają się na fasady budynków, zarówno prywatnych domów jednorodzinnych, jak i biurowców i obiektów użyteczności publicznej. Wszystko to dzięki walorom użytkowym tej skały osadowej, która doskonale radzi sobie w warunkach zewnętrznych. Jest to kamień, który charakteryzuje się wyjątkowym stopniem twardości, ale też odpornością na mróz, temperaturę czy promieniowanie słoneczne. Dzięki temu płyty wapienne są trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i na długie lata zachowują swój efektowny wygląd. Płyty wapienne Aero Cream, Simena oraz Tundra posiadają niezwykle homogeniczną strukturę, bez mikropęknieć, cechują się również dużą elastycznością, co ma znaczenie w przypadku wysokich budynków.

…i estetyka

Największą zaletą elewacyjnych płyt wykonanych z kamienia naturalnego jest ich estetyka. Kamień naturalny to materiał szlachetny, ponadczasowy i elegancki. Zawsze prezentuje się dobrze, tworząc ciepły, naturalny, a przy tym wysublimowany efekt. Nie inaczej jest z wapieniem, który ceniony jest ze względu na swoje walory estetyczne.

Płyty wapienne na elewacjach mogą dawać różny efekt, podkreślając charakter budynków. – tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Metamar Polska, zajmującą się produkcją wyrobów z kamieni naturalnych – Wapień kojarzy się przede wszystkim z jasną, stonowaną kolorystyką. Szlachetna biel, ciepłe beże i żółcienie to eleganckie odcienie, które pasują do każdego budynku. Wapień może być jednak dostępny także w szarej kolorystyce. Do tego dochodzi ciekawa faktura kamienia naturalnego oraz bogate wzornictwo. Płyty wapienne dostępne są bowiem w różnych kształtach i wymiarach, czy z różnymi trójwymiarowymi reliefami, dzięki czemu można dowolnie zaprojektować elewację budynku przy użyciu tych materiałów. Efekt można podkreślić poprzez wybór odpowiedniego wykończenia powierzchni płyty, np. szlifowanej, szczotkowanej lub naturalnej. Tak wiele możliwości sprawia, że elewacyjne płyty wapienne cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie wykorzystywane w charakterze materiału elewacyjnego.