Zalety stosowania płyt z granulatu gumowego

W przestrzeniach publicznych szczególnie istotne wydaje się zastosowanie materiałów o najwyższej funkcjonalności. W grę wchodzi bowiem intensywna eksploatacja oraz – w przypadku przestrzeni zewnętrznych – zależność od czynników atmosferycznych. Powierzchnie przeznaczone do użytku ogólnego muszą ponadto być bezpieczne. Jakie cechy mają w tym kontekście płyty z granulatu gumowego? Czym są opisywane produkty? Płyty z granulatu […]

płyty z granulatu gumowego

W przestrzeniach publicznych szczególnie istotne wydaje się zastosowanie materiałów o najwyższej funkcjonalności. W grę wchodzi bowiem intensywna eksploatacja oraz – w przypadku przestrzeni zewnętrznych – zależność od czynników atmosferycznych. Powierzchnie przeznaczone do użytku ogólnego muszą ponadto być bezpieczne. Jakie cechy mają w tym kontekście płyty z granulatu gumowego?

Czym są opisywane produkty?

Płyty z granulatu gumowego to kwadratowe elementy warstwowe o orientacyjnych wymiarach 50 cm x 50 cm, wykonane z wysokogatunkowego tworzywa SBR lub EPDM. W niektórych modelach producent łączy ze sobą oba materiały.

Cechami charakterystycznymi takich płyt są duża elastyczność, wytrzymałość na ścieranie oraz na działanie wilgoci i czynników pogodowych.  

Gdzie można je zastosować?

Orientacyjna wysokość bezpiecznego upadku (HIC) wynosi od 1 metra do 2,8 metrów. Do tego dochodzą jeszcze właściwości antypoślizgowe. Takie płyty znajdą więc zastosowanie na placach zabaw lub na zewnętrznych obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Oczywiście zakres ich wykorzystania jest znacznie szerszy i wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań klienta. Z reguły jednak takie elementy są chętniej wykorzystywane w przestrzeniach publicznych i o charakterze usługowym. Wynika to między innymi z tego, że bardziej niż estetyka, liczy się w tym przypadku funkcjonalność.

Czym wyróżniają się płyty z granulatu gumowego?

Płyty z granulatu gumowego cechują się mrozoodpornością, wysoką zdolnością absorpcji dźwięku i ponadprzeciętną wytrzymałością mechaniczną. Do tego należy jeszcze wymienić ciekawą cechę samooczyszczenia się, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście utrzymywania porządku w przestrzeniach często uczęszczanych przez ludzi. Odpływy liniowe zapewniają ponadto laminarny przepływ wody.

Czynnikiem wyróżniającym jest także szybki i prosty modułowy montaż. Nie trzeba montować płyt na podbudowie betonowej – wystarczy podbudowa z kruszywa. Dzięki temu zmniejsza się nie tylko czas, ale także koszt samego montażu.

Liczy się również aspekt wizualny. Płyty z granulatu gumowego od uznanego producenta zazwyczaj dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej. Stwarza to duże możliwości w zakresie kreatywnego aranżowania nawierzchni na terenie.

Jakie płyty wybrać?

Powyższe zalety skłaniają do zakupu płyt gumowych. Ale gdzie najlepiej się po nie udać? Najrozsądniejszą opcją będzie złożenie zamówienia u dostawcy specjalizującego się w dostarczaniu produktów certyfikowanych. Bardzo ważną rolę odgrywa na przykład atest PZH, który jest gwarancją bezpieczeństwa. Uzyskały go również produkty dostępne w firmie MTJ-Group.

Ważne są także zastosowane technologie. Im bardziej są zaawansowane, tym łatwiejsze jest zarówno montowanie nawierzchni, jak i jej późniejsza eksploatacja. Dobrze, jeśli w całym przekroju mamy do czynienia z jednorodną strukturą, która ogranicza zawijanie się krawędzi. Z kolei technologia drążenia otworów łączeniowych niweluje efekt zapadania się płytki. Warto więc przed zakupem konkretnego modelu zorientować się w stosowanych rozwiązaniach.

śr. ocena 0 / głosów 0