Zalety lekkich konstrukcji stalowych

Lekkie konstrukcje stalowe to coraz bardziej popularna technologia wykorzystywana w realizacji różnego rodzaju projektów z zakresu szeroko pojętego budownictwa. Stal znajduje zastosowanie przy wznoszeniu budynków, takich jak hale magazynowe czy przemysłowe, a także mniejszych obiektów, np. wiat. Lekkie konstrukcje stalowe to również elementy architektoniczne, takie jak np. schody. Jakie są zalety tego typu konstrukcji?

konstrukcja-stalowa

Praktyczna i lekka stal

Nie ulega wątpliwości, że do największych zalet konstrukcji stalowych należy ich lekkość. Stosunkowo niewielki ciężar stali, a także łatwe jej łączenie i bogate możliwości obróbki sprawiają, że montaż obiektów wykonanych z tego surowca jest prosty i szybki, szczególnie w porównaniu z konstrukcjami żelbetowymi. Wznoszenie obiektów z profili stalowych nie wymaga przy tym zastosowania dodatkowych akcesoriów, np. klejów czy zapraw, a wszelkie prace ograniczone są do niezbędnego minimum. Z tego powodu lekkie konstrukcje stalowe pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Istotne znaczenie ma również niezwykła trwałość takich obiektów. Stal jest materiałem wytrzymałym i odpornym na działanie szkodliwych czynników, w tym również na warunki atmosferyczne. Warto przy tym zaznaczyć, że konstrukcje mogą być wznoszone z różnych gatunków stali, np. nierdzewnej, również z dodatkowym wzmocnieniem, np. za pomocą ocynkowania czy malowania proszkowego.

Estetyka konstrukcji stalowych

Nie bez znaczenia są również walory estetyczne stali. Materiał ten charakteryzuje ponadczasowa elegancja, która pasuje do różnych aranżacji. Surowy blask stali będzie się dobrze prezentował zarówno w nowoczesnym wystroju, jak również w klasycznej stylistyce. Możliwość malowania proszkowego konstrukcji stalowych daje bogate możliwości aranżacyjne i sprawia, że obiekty mogą znakomicie pasować do otoczenia.

Uniwersalne zastosowanie

Liczne zalety lekkich konstrukcji stalowych sprawiają, że tego typu rozwiązania mają wiele zastosowań. Profesjonalne firmy specjalizujące się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych, czego przykładem jest spółka Kasprzak-Olma, oferują szeroki asortyment propozycji dla różnych branż. Ze stali wznosi się wiaty, antresole i balustrady. Wykonuje się z niej również schody, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym spiralne, a także zgrzewane i prasowane kraty pomostowe oraz stopnie schodowe. Ponadto dostępne są także stalowe elementy dachowe, takie jak ławy kominowe i drabinki przeciwśniegowe. Dobrym rozwiązaniem są stalowe podjazdy dla niepełnosprawnych. Oprócz tego ze stali wykonuje się ogrodzenia i ich elementy, np. bramy i furtki. Wszystkie te lekkie konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie jako wyposażenie posesji prywatnych oraz budynków komercyjnych, np. marketów, obiektów przemysłowych czy sportowych.

śr. ocena 5 / głosów 5