Zalety kamienia naturalnego

Po latach wymyślania i wprowadzania nowatorskich rozwiązań w architekturze wnętrz, dużymi krokami zbliża się renesans tradycyjnych materiałów. Można by powiedzieć, że to pewnego rodzaju snobizm lub kolejna moda, która szybko przeminie – gdyby nie to, że takie materiały jak dąb, marmur czy granit przez cały ten czas były wysoko cenione, choć niekoniecznie popularne. Jakie są zalety naturalnego kamienia?

kamien naturalny

Nic co naturalne, nie jest mi obce

Można odnieść wrażenie, że większe zainteresowanie naturalnymi materiałami wystroju wnętrz, w tym i kamieniem, zbiegło się z modą na ekologię. Z całą pewnością nie jest to przypadek – czegokolwiek by nie mówić o pięknie, ergonomii i cenie nowoczesnych rozwiązań, to jednak nic tak dobrze nie wpływa na dobre samopoczucie, jak otaczanie się naturą. Takie materiały jak drewno czy kamień naturalny oddziałują na nas w niezauważalny na pierwszy rzut oka sposób – wystarczy pomieszkać w nich nawet kilka dni, a już poczujemy się inaczej. Wielu z nas pamięta zresztą wyjazdy do babci na wieś, gdzie natura jest o wiele bliżej człowieka, niż w mieście i blokowisku – i wielu z nas pamięta zapewne, jak dobrze się czuło wśród roślin, drewna i innych materiałów naturalnych.

Pomnik trwalszy niż ze spiżu

Jednak w tym wszystkim absolutnie nie chodzi o fanaberię „zdrowego życia w naturze” i przebywania wśród natury dla samego przebywania. Również większe ceny np. granitu nie wynikają z samego snobizmu ani rzadkości tego surowca – za tym wszystkim idą konkretne zalety. Jedną z największych jest jego ogromna trwałość. Wspomniany już granit jest jednym z najtrwalszych materiałów na ziemi – prawie w ogóle się nie ściera, a granity położone kilkaset lat temu i odpowiednio konserwowane dziś wyglądają identycznie jak w dniu, w którym je położono. Wystarczy zresztą przypomnieć, że marmur i granit powstają przez miliony lat w ziemi, pod wpływem działania ogromnych ciśnień i temperatur – zatem położenie na płycie granitowej garnka dopiero co zdjętego z ognia lub krojenie nożami kuchennymi nie zrobi na nich żadnego wrażenia.

Elegancja godna królów

Wrażenie jednak zrobi – i na nas, i na odwiedzających nas gościach – ponadczasowa estetyka i elegancja. Piękno i bogactwo faktury granitu są wręcz oszałamiające – można się weń wpatrywać godzinami, ponieważ jego struktura jest głęboka i wielowarstwowa. Nie bez powodu marmurów i granitów używali cesarze, królowie i najbogatsi tego świata, a niektóre jego odmiany traktuje się wręcz jako unikatowe dzieła sztuki. Oczywiście do wystroju domu lub mieszkania nie trzeba stosować tych najdroższych odmian, a zamiast nich lepiej wstawić te, które sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Poza granitami w domu sprawdzą się też inne kamienie naturalne, jak np. piaskowiec czy trawertyn. Istnieją sklepy i hurtownie kamieniarskie, jak np. firma Granimex, które mają bardzo bogate katalogi kamieni naturalnych. Warto zapoznać się z ich ofertą, gdy będziemy chcieli mieć w domu te same materiały, które mieli kiedyś w swoich pałacach królowie.

Wartość dodana

Walory estetyczne i trwałość kamienia naturalnego są powszechnie znane – dlatego w tym wszystkim nie można nie wspomnieć o czymś, o czym nie wszyscy wiedzą: w ocenie agencji nieruchomości i przyszłych kupców kamień naturalny podnosi standard domu lub mieszkania. Te materiały są wręcz uznawane za luksusowe, dlatego też sprzedając dom z kamieniem naturalnym, sprzedamy go z zyskiem – nawet po odliczeniu kosztów, które przeznaczyliśmy na zakup kamienia. Możemy więc śmiało myśleć o nim jak o inwestycji.