Zalety i zastosowanie cięcia pleksi laserem

Pleksi to jeden z najchętniej oraz najczęściej używanych materiałów. Ze względu na swoje właściwości termoplastyczne, materiał ten łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, na przykład poprzez cięcie pleksi laserem. Wykorzystuje się go między innymi w produkcji elementów reklamowych, takich jak szyldy, podświetlane tablice, banery, gadżety reklamowe.

ciecie-pleksi

Zalety pleksi, takie jak przeźroczystość materiału, odporność na działanie promieni UV oraz warunków atmosferycznych, wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, wreszcie możliwość jego zabarwienia na dowolny kolor, sprawiają, że jest ono bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem. Aby odpowiednio go uformować, należy poddać go mechanicznej obróbce. Chętnie wybieranym sposobem jest cięcie pleksi laserem. Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Zalety

Cięcie pleksi laserem ma mnóstwo zalet – zapewnia specjalista ds. reklamy z Pracowni Reklamy Wizualnej K.O.TWażna jest przede wszystkim dokładność wycinania, a także powtarzalność wykonywanych elementów. Wszystko to składa się na precyzję wykonania produktu.

Inne zalety takiego rodzaju mechanicznej obróbki materiału, to brak konieczności dodatkowej pracy, w celu uzyskania błyszczących orz wypolerowanych powierzchni, a także szybkość. Trzeba pamiętać, że wycinanie laserowe może być nawet trzykrotnie szybsze niż to, dokonywane przy użyciu tradycyjnych frezarek. Materiał, uzyskany w procesie cięcia laserowego, nie wypacza się i zostaje przycięty, dzięki promieniom lasera, z dokładnością do dziesiątej części milimetra, co ma ogromne znaczenie przy produkcji materiałów reklamowych.

Oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Wiązka laserowa nie zużywa się, a my nie musimy inwestować w nowe noże, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych frezarek. Nie bez znaczenia jest funkcja grawerowania. Przy zastosowaniu lasera, wykonuje się je w ciągu kilku sekund, uzyskując pożądany wzór. W przypadku cięcia pleksi laserem, wyobraźnia jest niczym nieograniczona. Projekt, przygotowany w programie graficznym, jest wysyłany do lasera za pomocą prostego polecenia drukowania.

Zastosowanie

Cięcie pleksi laserem stosuje się przede wszystkim przy produkcji materiałów reklamowych, gdzie bardzo ważna jest precyzja wykonania. Gadżety reklamowe o rozmaitych kształtach, często skomplikowanych, powinny być wykonane w bardzo dokładny sposób, na co pozwala właśnie cięcie laserem. Inne zastosowanie tego sposobu obróbki omawianego materiału to wycinanie skomplikowanych elementów robotów, parapetów, stołów czy też blatów kuchennych, coraz częściej wykonywanych właśnie z pleksi. Co ciekawe, cięcie pleksi laserem znajduje swoje zastosowanie także przy produkcji akwariów. Ze względu na wrażliwość materiału, jakim jest szkło, są one coraz częściej wykonywane z tworzyw sztucznych, min. pleksi.

śr. ocena 5 / głosów 5