Jakie wyróżniamy rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa należy do najpowszechniej znanych materiałów budowalnych – wykorzystuje się ją przede wszystkim do wykonywania nawierzchni ścieżek, chodników, tarasów, podjazdów oraz podwórek. Jej zaletą jest nie tylko wysoka trwałość, ale również fakt, że pozwala uzyskać ciekawe, nieraz bardzo złożone wzory, które w znaczny sposób wpływają na estetykę przestrzeni. Dzisiejsza oferta producentów jest bardzo szeroka, obejmuje ona kostka zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów czy rozmiarów.

Różne metody produkcji kostki

Kostkę brukową możemy podzielić na dwie kategorie, biorąc pod uwagę już sam proces produkcji. Kategorie te to:

  • Kostka przemysłowa, zwana również standardową – kostki tego rodzaju spotyka się najczęściej, gdyż jest prosta i tania w otrzymaniu. –Zazwyczaj występuje w kolorze szarym lub czerwonym, ma kształt prostokąta lub podwójnej litery T, zaś jej powierzchnia jest gładka i jednolita – wyjaśnia specjalista z firmy Masters.
  • Kostka szlachetna – jej produkcja obejmuje specjalne procesy obróbki, których celem jest nadanie jej specyficznego wyglądu lub właściwości użytkowych. Wśród kostek szlachetnych znajdziemy produkty o powierzchni szczotkowej, płukanej, postarzanej lub łupanej

Tworzywo

Wyróżnić możemy trzy materiały, z których uzyskuje się kostkę brukową. Są to:

  • Beton – najpowszechniej stosowany, przede wszystkim w produkcji kostki standardowej. Warto wspomnieć, że kostki betonowe można podzielić na dwie pomniejsze kategorie: kostek jednowarstwowych oraz dwuwarstwowych. Te drugie wytwarzane są z dwóch rodzajów masy betonowej, dzięki czemu odznaczają się większą wytrzymałością oraz nieco ciekawszą estetyką.
  • Kamień – kostki kamienne zazwyczaj wytwarzane są z granitu lub bazaltu, które charakteryzują się bardzo dużą odpornością na czynniki pogodowe, czyli opady deszczu i śniegu, niską i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV, a także wysoką wytrzymałością. Tym co je szczególnie wyróżnia jest bardzo elegancki wygląd.
  • Kamień polny – potocznie nazywane kocimi łbami. Kostka brukowa wykonania z kamieni polnych będzie się bardzo dobrze prezentować w otoczeniu zabytków oraz obiektów stylizowanych na zabytki.

Pozostałe rodzaje kostki

Ostatnim czynnikiem, który można brać pod uwagę przy przeprowadzaniu klasyfikacji kostki brukowej, są kształty, rozmiary i kolory poszczególnych modeli. Powszechnie spotykane kostki z betonu przybierają kształt prostokątów, podwójnych liter T, trapezów, fal – zdarzają się formy bardziej złożone lub zaokrąglone. Niewielkie rozmiary kostki ułatwiają jej układanie. Kamień naturalny nadaje się do cięcia, jednak najczęściej spotykane są modele o kształcie prostokąta lub kwadratu o duże powierzchni. Najbardziej zróżnicowane są kamienie polne – w praktyce nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, a zatem każda nawierzchnia z nich ułożona będzie unikalna.