Wyroby stalowe dla przemysłu

Stal to materiał wykorzystywany w bardzo wielu gałęziach przemysłu – od spożywczego do przechowywania żywności po przemysł ciężki do budowy maszyn. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wyrobów wykonanych ze stali różnych gatunków o różnych parametrach. To na przykład blachy, maty, ceowniki, dwuteowniki, kątowniki, teowniki, płaskowniki, kraty, pręty, profile zamknięte, rury i kolana hamburskie, czy stopnie.

Mnogość gatunków stali

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo gatunków stali, którą możemy klasyfikować na wiele sposobów, na przykład według składu chemicznego, zastosowania i właściwości fizycznych lub mechanicznych. Już wśród samych stali niestopowych mamy podział na stale niestopowe podstawowe (jak stale miękkie niskowęglowe na blachy, stale konstrukcyjne walcowane na gorąco o ogólnym zastosowaniu), jakościowe (jak stale na wyroby płaskie, które są kształtowane na zimno, stale do zbrojenia betonu, czy stale automatowe) i specjalne (jak stale do ulepszania cieplnego, sprężania betonu, czy stale narzędziowe). Jest to więc temat bardzo obszerny, dlatego do naszego artykułu wybraliśmy konkretne przykłady wyrobów stalowych wykorzystywanych w przemyśle – to blachy z kilku rodzajów stali.

Blachy i inne wyroby stalowe wykorzystywane w przemyśle

W pierwszej kolejności weźmy pod lupę blachy czarne, a więc blachy ze stali węglowej. To materiał ogólnego przeznaczenia, stosowany przede wszystkim w przemyśle – od produkcji śrubek i podkładek po produkcję maszyn, pojazdów, czy przemysłowych kontenerów. Na rynku dostępne są blachy czarne gorącowalcowane i zimnowalcowane. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni stali  Hurtostal 2 ze Szczecina, blachy walcowane na zimno są cieńsze, przy czym charakteryzują je wyższa jakość, a więc jeśli szukamy blachy czarnej o najlepszych parametrach, warto postawić na blachę walcowaną na zimno. Szerokie zastosowanie mają blachy trudnościeralne, z których produkuje się na przykład łyżki koparek, prowadnice, czy ślizgi, a nawet wagony eksploatowane w kopalniach. Blachy trudnościeralne są wyjątkowo użyteczne, ponieważ można je obrabiać na wiele sposobów. W przemyśle, szczególnie samochodowym, wykorzystywane są również blachy ocynkowane.  Co ciekawe, od pewnego czasu z blach ocynkowanych produkuje się także elementy dekoracyjne do wnętrz w industrialnym, chłodnym stylu. Kolejne blachy, na które zwróciliśmy uwagę do blachy ze stali nierdzewnej, wykorzystywane na przykład do produkcji zbiorników na wodę i inne ciecze, różnego rodzaju kontenerów do przechowywania, czy przewożenia materiałów i produktów. To jedynie niewielka garstka przykładów wyrobów stalowych, które wykorzystywane są w przemyśle – o nich wszystkich mogłaby naprawdę powstać wielotomowa księga.

śr. ocena 5 / głosów 5