Jak wybrać dobre kruszywa do betonu?

Beton to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w budownictwie i pracach wykończeniowych. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że jest on wytwarzany w wielu odmianach, od których uzależnione są właściwości wyrobu. Ważnym składnikiem betonu są kruszywa. Jakie są stosowane, jaki jest ich wpływ na użyteczność betonu i jak wybrać najlepsze?

kruszywa do betonu

Z czego składa się beton?

Historia betonu sięga czasów starożytnej Asyrii i Rzymu w okresie republiki, czyli ok. 200 roku przez naszą erą. Pierwsi budowniczowie określali beton mianem „sztucznego kamienia” – nie bez powodu. Był on równie trwały, o czym świadczy fakt, że wiele budowli wykonanych przy użyciu betonu stoi do dziś, stanowiąc atrakcje turystyczne. Czym dokładnie jest beton? O tym opowie specjalista z firmy Kruszywa Polskie.

Beton zalicza się do kompozytów, czyli materiałów złożonych z kilku surowców wykazujących różne właściwości. W tym przypadku są to: cement, kruszywo, woda oraz domieszki. Cement stanowi spoiwo, a kruszywa wypełnienie. Domieszki sprawiają, że beton uzyskuje potrzebne do danych robót właściwości, a woda pozwala modyfikować konsystencję.

To, jak będzie wyglądała praca z betonem i jaki będzie efekt, zależy od doboru kruszywa i dodatków, a także od jakości każdego ze składników kompozytu. Jakie kruszywa są najczęściej stosowane i jak wybrać najlepsze?

Jakie kruszywa są najlepsze do betonu?

Kruszywa do betonu można podzielić na grube i drobne. Reprezentantem tej pierwszej grupy jest np. żwir, a do drobnych zalicza się np. piasek. Te dwa kruszywa są stosowane najczęściej. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele odmian żwiru i piachu, a każda z nich będzie miała inny wpływ na właściwości uzyskanego betonu.

Oprócz tych dwóch bazowych kruszyw stosuje się także inne, które pozwalają uzyskać beton do specjalnych przeznaczeń. Z mniej wytrzymałych kruszyw powstają betony do produkcji wyrobów nienarażonych na obciążenia. Tutaj dobrym kruszywem jest np. wapień.

Do produkcji dróg potrzebny jest beton o dużej odporności na ścieranie i ściskanie. Można nadać mu takie właściwości dzięki odpowiednim kruszywom, takim jak bazalt czy granit. Niekiedy potrzebny jest także beton o dużej gęstości, służący do tworzenia osłon. Wymagane właściwości można mu nadać przez zastosowanie kruszyw takich jak hematyt i magnetyt.

Wybierając kruszywo do wyrobu betonu, trzeba najpierw dokładnie poznać swoje potrzeby i do nich dostosować składniki kompozytu. Zakupione kruszywo powinno składać się z drobin o zbliżonej wielkości i być pozbawione dodatkowych zbędnych elementów, które mogłyby w niekontrolowany sposób modyfikować właściwości wyrobu.