Właściwości powłok antygraffiti

Graffiti polega na umieszczaniu elementów wizualnych (obrazów, podpisów i rysunków) w przestrzeni publicznej i chociaż często traktowane jest jako forma sztuki, to najczęściej ma charakter nielegalny. Najczęściej jest to samowolne „ozdabianie” budynków, przejść podziemnych, mostów, estakad i wielu, innych miejsc. Aby temu zapobiec, warto stosować powłoki antygraffiti – dowiedz się, czym się charakteryzują i w jaki sposób ich właściwości chronią powierzchnie przed graffiti.

antygraffiti

Graffiti: Czyszczenie i malowanie elewacji a powłoki antygraffiti – właściwości ochronne

Chociaż wiele osób postrzega graffiti jako sztukę, to właściciele budynków bądź innych powierzchni, którym te „malunki” zniszczyły własność, z pewnością nie będą tego tak określać. Tym samym, wszyscy, którzy chcą się zabezpieczyć przed artyzmem grafficiarzy, zaleca się użycie powłok antygraffiti, które dzięki innowacyjnej technologii chronią różnorakie powierzchnie. Dzięki swoim właściwościom uniemożliwiają przenikanie farb, którymi wykonuje się graffiti do wnętrza porowatego podłoża bądź w powłoki malarskie. Zależnie od rodzaju powłoki antygraffiti wyróżnia się: powłoki tracone i półtrwałe (ochrona czasowa) oraz powłoki trwałe (ochrona stała). Tym samym możliwe jest usunięcie farby graffiti bez konieczności malowania – wystarczy czyszczenie, którego zaletą jest fakt braku uszkodzeń.

Czyszczenie graffiti: Właściwości powłok antygraffiti zależnie od rodzaju

Tracone powłoki antygraffiti opierają się na pokryciu powierzchni powłoką hydrofobową, która w razie powstania na niej graffiti jest zmywana wraz z malunkiem. W praktyce nie jest widoczna na powierzchni, gdyż jest to bezbarwna farba powstała jako zwykła emulsja wodna parafiny, wosków lub mikrowosków oraz poliakrylatów. Aby jej użyć, wystarczy użyć myjki ciśnieniowej (ciśnienie 60-90 bar) – świetnie nadają się na powierzchnie takie jak np. beton, tynk, cegła, kamień naturalny itp. Z kolei, ich popularność wynika z szeregu zalet, do których zalicza się m.in. odwracalność procesu i nieszkodliwość dla pokrywanej powierzchni, łatwość stosowania, paroprzepuszczalność oraz brak konieczności użycia specjalistycznych środków zmywających podczas czyszczenia. Z kolei półtrwałe powłoki antygraffiti (np. z firmy PHSC Chemicals z Poznania) zapewniają ochronę w konkretnych cyklach zmywania malunków (zazwyczaj 2-5 cykli czyszczenia).

Ostatnim rozwiązaniem zabezpieczającym przed graffiti są powłoki antyadhazyjne zapewniające trwałą ochronę. To nowoczesne preparaty mające w składzie m.in. polimery, silany i siloksany, które zapewniają trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne oraz substancje chemiczne. Ponadto, są łatwe w aplikacji, mogą mieć dowolne wykończenie (mat, połysk, kolor) i co najważniejsze, do zmycia graffiti w ich przypadku potrzebna jest tylko woda i płyn do naczyń.

śr. ocena 5 / głosów 6