Uniwersalne płyty gipsowo-kartonowe – przykłady zastosowań

Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Są lekkie i łatwe w obróbce – można je dowolnie przycinać i nadawać pożądane kształty, w tym tak skomplikowane jak łuki czy fale. Bogate możliwości aranżacji sprawiają, że płyty można z łatwością dopasować do wystroju wnętrz. Do tego są proste w montażu i dostępne w atrakcyjnych cenach. Nic więc dziwnego, że płyty gipsowo-kartonowe znajdują tak wiele zastosowań.

plyty-kartonowe

Sufity podwieszane

Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają na wykonanie lekkiej zabudowy sufitu. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu profili, tego typu konstrukcje mogą mieć niemal dowolne wymiary i kształty. Wykonanie sufitu podwieszanego spełnia kilka ról. Przede wszystkim pozwala na obniżenie stropu, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wysokich pomieszczeń, charakterystycznych np. dla starszego budownictwa. Po drugie umożliwia zastosowanie nowoczesnego oświetlenia typu LED – wkomponowane w sufit oprawy oświetleniowe prezentują się niezwykle efektownie i umożliwiają tworzenie ciekawych efektów świetlnych. Po trzecie sufity podwieszane to oryginalny element aranżacji, a to za sprawą bogatych możliwości kształtowania płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki temu można tworzyć formy przestrzenne i krzywizny, nadając wnętrzu niezwykle efektowny wygląd.

Ściany działowe

Za sprawą cech, takich jak prostota montażu i lekkość, płyty gipsowo-kartonowe doskonale sprawdzają się w roli budulca ścian działowych. Tak wykonane przegrody nie obciążają stropu, pozwalając na wykonanie niemal dowolnego podziału wewnętrznego pomieszczeń. Przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych można wznosić zarówno pełne ściany działowe, jak i półścianki, barki w kuchni czy salonie, przepierzenia w sypialni czy łazience. To prosty sposób na zapewnienie intymności i skuteczny podział przestrzeni.

 Co jeszcze?

Wysokiej jakości płyty gipsowo-kartonowe, takie jak systemy RIGIPS od firmy Saint-Gobain, mają szereg innych zastosowań.

Do czego są wykorzystywane?

  • Suchy tynk – sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych to znakomita alternatywa dla tradycyjnego tynku. Pozwala na szybkie pokrycie ścian i stworzenie równej powierzchni gotowej do wykończenia.
  • Zabudowa wnęk – lekkie płyty idealnie sprawdzają się w roli półek. Można przy ich pomocy tworzyć całe regały, meblościanki, a nawet garderoby.
  • Pokrycie skosów – za pomocą płyt można łatwo zagospodarować poddasze, uzyskując równą powierzchnię skosów.

Ponadto płyty kartonowo-gipsowe są również wykorzystywane do wykonywania stelaży instalacyjnych w łazienkach, a także jako zabudowy schodów czy kominków. Nie ulega zatem wątpliwości, że tego typu materiały należą do jednych z najbardziej uniwersalnych produktów na rynku budowlanym.

śr. ocena 5 / głosów 6